W zabytkowym romańskim kościele św. Mikołaja w Imielnie zakończyły się prace archeologiczne oraz inwentaryzacyjne. Wcześniej w świątyni odkryto fundamenty, relikty kościoła romańskiego, które wstępnie datowane są na przełom XI i XII wieku. To pokazało, że początki kościoła są o 100 lat wcześniejsze, niż dotychczas przypuszczano.
W badaniach wykorzystano m.in. metodę georadarową. Jak informuje archeolog Andrzej Gołembnik, udało się skompletować skaningi i pomiary geofizyczne. Całość materiału została już przekazana do Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Udało się też stworzyć bazę pod przyszłe badania.
- Wykonaliśmy skanowanie laserowe całego obiektu, dzięki czemu mamy przestrzenny model z dokładnością milimetrową oraz badania geofizyczne, które potwierdziły obecność romańskiego kościoła pod posadzką obecnego kościoła w Imielnie – wymienia archeolog.
Wykonane zostały również badania magnetyczne, które potwierdziły przy kościele obecność mocno zdewastowanego stanowiska archeologicznego.
Fundamenty kościoła z przełomu XI i XII wieku odkryto podczas wymiany posadzki i prac termomodernizacyjnych.