Jakie rośliny w naszym klimacie możemy spożywać zimą na świeżo? To np. kotki leszczynowe, które można zbierać i jeść w styczniu oraz lutym. Mogą też służyć jako dobre lekarstwo.
– Leszczynowe kotki, czyli kwiaty męskie pojawiają się jesienią, a najwięcej pyłku mają w kwietniu. Jednak zimą możemy z powodzeniem dodawać je do codziennych potraw – mówi Justyna Pargieła, specjalistka w dziedzinie ziołoznawstwa.
– Kwiaty leszczyny możemy dodawać do placuszków, naleśników. Drobno posiekane urozmaicą też potrawę z duszonych warzyw. Można je również suszyć i dodawać do mąki lub wysuszone traktować jak przyprawę – wymienia.
Kwiaty leszczyny mają działanie przeciwbakteryjne i leczą stany zapalne układu moczowego.
– Są bardzo cennym ziołem dla mężczyzn, zwłaszcza jeśli borykają się z przerostem prostaty. Dla kobiet w okresie przekwitania również są pomocne podczas problemu z uderzeniami gorąca i innymi dolegliwościami menopauzy – dodaje Justyna Pargieła.
Specjalistka podkreśla, że leszczynowe kotki działają też uspokajająco i przeciwdepresyjnie.
PRZEPIS NA KOTKI W CIEŚCIE
W niedużej misce przygotowujemy ciasto. Szklanka mleka, jedno jajko i mąka, szczypta soli i kropla oliwy. Kiedy mamy już gotowe ciasto, wrzucamy tam koty i obtaczamy je dokładnie. Na patelni rozgrzewamy dobrze olej. Smażymy je, aż się zarumienią.
Leszczyna pospolita, orzech laskowy – gatunek krzewu należącego do rodziny brzozowatych. Występuje w stanie dzikim w całej Europie i Azji Mniejszej po Kaukaz. W Polsce pospolita zarówno na niżu jak i w górach do ok. 1300 m n.p.m.