Wydarzenia, które doprowadziły do obalenia w Polsce komunizmu przypomina wystawa otwarta w skarżyskim Muzeum im. Orła Białego.
Na przygotowanych przez szczeciński i gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej planszach, prezentowane są wydarzenia z 1970 i 1980 roku.
Dyrektor muzeum Grzegorz Bień informuje, że razem to 30 fotogramów przypominających czasy PRL, od schyłku rządów ekipy Władysława Gomułki, aż po porozumienia sierpniowe, stan wojenny i jego ofiary. Pierwsza część wystawy poświęcona jest schyłkowemu okresowi tzw. „małej stabilizacji”.
– Widzimy reakcję ludzi na tzw. regulację cen tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, co oznaczało znaczący wzrost cen za produkty żywnościowe – przypomina dyrektor.
Kolejne fotogramy pokazują pokojowy początkowo protest stoczniowców z Gdańska i ich bunt na wiadomość o tajemniczym zniknięciu kolegów.
– Widzimy płonący gmach Komitetu Wojewódzkiego w Gdański, „czarny czwartek”, czyli 17 grudnia 1970 roku i śmierć Zbyszka Godlewskiego, który później stał się bohaterem ballady o Janku Wiśniewskim – dodaje.
Ostatecznie wydarzenia pociągnęły śmierć 45 osób i ponad tysiąc rannych. Kolejna część wystawy pokazuje początki Solidarności, później podpisanie porozumień sierpniowych i miesiące jej „karnawału” i w końcu stan wojenny.
Wystawę w formie elektronicznej można oglądać powyżej albo na stronie internetowej muzeum. Od poniedziałku, w związku z nowymi zasadami, wystawę można także zobaczyć osobiście. Do budynku muzeum może wejść jednorazowo 18 osób. Dla zwiedzających udostępniony będzie także samolot Ił, który dotychczas był zamknięty ze względu na ograniczenia pandemiczne.