Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu będzie współpracować z Polską Akademią Nauk w badaniach nad mutacjami wirusa SARS-Cov-2.
Analizy mają odpowiedzieć na pytanie, czy w różnych regionach Polski wirus ma ten sam profil genetyczny, a jeśli inny, to który z nich jest bardziej niebezpieczny, wyjaśnia Marcin Zawierucha, dyrektor centrum.
– Nasza placówka weźmie udział w poszukiwaniu mutacji koronawirusa. Będzie to służyć lepszemu rozwojowi medycyny, a przy tym zwrócimy uwagę na wagę problemu, jakim jest pandemia koronawirusa – mówi Marcin Zawierucha.
Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne przekaże Instytutowi Chemii Bioorganicznej PAN partię przechowywanych w Podzamczu, oznaczonych próbek zawierających zdezaktywowany materiał genetyczny koronawirusa. Następnie naukowcy przeanalizują kolejność około 30 tys. par zasad tworzących jego kod genetyczny.
Dane, uzyskane z próbek pobranych od osób w różnych punktach Polski, zostaną ze sobą porównane. Analiza da możliwość stwierdzenia, czy w poszczególnych regionach mamy do czynienia z identycznym wirusem, czy też jego mutacjami, np. tak zwaną angielską wyjaśnia Marcin Zawierucha.
– Od 23 marca do wczoraj wykonaliśmy już 88 tys. testów, czyli około połowy wszystkich w naszym województwie. Myślę, że udział w badaniach i przy opracowaniu wyników będzie dla naszych pracowników cennym doświadczeniem. Jestem również przekonany, że projekt pozwoli zrozumieć całe mechanizmy epidemii, a dzięki temu będziemy mogli z nią skutecznie walczyć – dodał Marcin Zawierucha.
Mutacje wirusa będzie można też przeanalizować pod względem tego, jak ich nosiciele przeszli chorobę, jakie i o jakim nasileniu mieli symptomy infekcji. Do tego posłużą ewentualne badania ankietowe wśród osób, od których pochodziły próbki.
Badania mają się rozpocząć już w przyszłym tygodniu.