„Cukier krzepi” – głosiło słynne najsłynniejsze przedwojenne hasło reklamowe wymyślone przez Melchiora Wańkowicza. Dziś wiemy już, że to nieprawda.
Nadmiar cukru w diecie uważany jest za czynnik ryzyka wielu chorób – próchnicy, nadciśnienia i innych chorób układu krążenia. Stanowi też główną przyczynę problemów z nadwagą i otyłością. A Polacy zjadają ponad 40 kg czystego cukru rocznie, czyli 3,3 kg miesięcznie!
Aż 46 proc. Polaków aktywnych zawodowo zaczyna nieefektywnie dzień z powodu zbyt późnego jedzenia śniadań. Co drugi z nas nie je codziennie owoców, a 40 proc. warzyw. 86 proc. respondentów przyznaje, że podjada między posiłkami, niestety często ze szkodą dla swojego organizmu i jego wydajności. Zdaniem 58 proc. pracujących Polaków głód wpływa na ich skuteczność w pracy.
Cukier krzepi, czy cukier szkodzi? Jakie sposoby mają słuchacze na eliminowanie cukru z diety?
Kontakt do nas: 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.
CZY CHCĄC BYĆ ZDROWYM, TRZEBA CAŁKOWICIE ZREZYGNOWAĆ Z CUKRU?
- NIE, NIEWIELKA ILOŚĆ CUKRU NIE ZASZKODZI (93%)
- TAK (7%)
*****
Dziś jest czwartek, 28 stycznia, 28. dzień roku.
Do końca roku zostało 338 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 07:19
Zachód słońca w Kielcach: 16:23
Dzień trwa 9 godz. 3 minuty i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 1 godzinę i 7 minut.
Imieniny obchodzą: Karol, Tomasz oraz Agnieszka, Augustyn, Blizbor, Boguwola, Flawian, Jakub, Julian, Kalinik, Krzesąd, Leonid, Manfred, Manfreda, Maria, Olimpia, Piotr, Radomir, Roger, Świedarg, Tyrs, Waleriusz, Walery
*****
Przysłowie na dziś:
„Na Świętego Karola wyjrzy spod śniegu rola”
*****
Nietypowe święta:
Międzynarodowy Dzień Mobilizacji przeciwko Wojnie Nuklearnej
Europejski Dzień Ochrony Danych Osobowych
Dzień Piszczałek i Fujarek
Międzynarodowy Dzień LEGO
*****
CZWARTEK, 28 STYCZNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1576 r. – JĘDRZEJÓW: szlachta na zjeździe uznała elekcję Stefana Batorego na króla Polski.
1943 r. – SANDOMIERZ: sekcja likwidacyjna Armii Krajowej zastrzeliła groźnego niemieckiego konfidenta Kazimierza Tschmiela.
1944 r.
– KONIECZNO k/Włoszczowy: patrol partyzantów z oddziału partyzanckiego Obwodu Włoszczowa AK M. Tarchalskiego „Marcin” pod dowództwem Edmunda Marcinkowskiego „Struś” został w Koniecznie ostrzelany przez bojówkę Gwardii Ludowej (formalnie już AL). Rannych zostało trzech żołnierzy AK.
– MILEJOWICE: za zdradę został zlikwidowany Jerzy Wojnowski „Motor”, żołnierz Zgrupowań Partyzanckich „Ponury” – „Nurt”. 27 stycznia zgłosił się we wskazanym miejscu, skąd pod nieobecność „Ponurego” został przewieziony saniami do Milejowic, gdzie stacjonował „Nurt”. Mimo że miał być od razu zastrzelony, został poddany kilkugodzinnemu przesłuchaniu. 28 stycznia Wojnowski został wyprowadzony na drogę wiodącą na Przełęcz Witosławską i zastrzelony przez jednego z najstarszych żołnierzy Zgrupowań chor. Tomasza Wagę „Szorta”.
1949 r. – KIELCE: w więzieniu wykonano egzekucje na Janie Wosińskim i Piotrze Pecelu.
CZWARTEK, 28 STYCZNIA: W POLSCE
1573 r. – podpisano konfederację warszawską – akt polityczny gwarantujący tolerancję religijną.
1903 r. – w Warszawie urodził się Aleksander Kamiński, harcmistrz, żołnierz AK, jeden z ideowych przywódców Szarych Szeregów, autor „Kamieni na szaniec”.
1905 r. – PPS ogłosiła strajk powszechny, co stało się początkiem rewolucji w Królestwie Polskim.
1950 r. – na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odsłonięto zrekonstruowany pomnik Adama Mickiewicza.
1957 r. – Rada Ministrów postanowiła przerwać budowę metra w Warszawie ze względu na trudną sytuację ekonomiczną.
1990 r. – ukazało się ostatnie wydanie „Trybuny Ludu”, centralnego organu KC PZPR.
2003 r. – w wyniku zejścia lawiny śnieżnej pod Rysami zginęło ośmiu spośród trzynastu członków wyprawy Uczniowskiego Klubu Sportowego „Pion”, działającego przy I LO w Tychach.
2006 r. – podczas wystawy gołębi pocztowych pod ciężarem nieusuniętego śniegu zawalił się dach jednej z hal Międzynarodowych Targów Katowickich, w wyniku czego zginęło 65 osób, a 170 zostało rannych.
CZWARTEK, 28 STYCZNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Dziś zostanie przedstawiona informacja na temat zasad bezpieczeństwa epidemicznego, które będą obowiązywały od 1 lutego. Poinformował o tym rzecznik rządu Piotr Müller.
Od 28 grudnia ub.r., początkowo do 17 stycznia 2021 r., zostały wprowadzone dodatkowe obostrzenia w związku z epidemią koronawirusa – m.in. zamknięcie hoteli, ograniczenie w działaniu galerii handlowych i stoków narciarskich. Obostrzenia zostały później przedłużone do 30 stycznia.
W poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk zapowiedział, że w najbliższych dniach zapadną decyzje co do tego, czy obostrzenia, które są obowiązujące do końca stycznia będą przedłużone, czy będą w jakiś sposób zmodyfikowane.