Młodzi naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej zostali docenieni przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Projekty zgłoszone przez kielecką uczelnię otrzymały wysokie dofinansowanie z programu LIDER. Granty przyznane przez NCBiR pomogą opracować technologie, które przyczynią się do rozwoju przemysłu w regionie i w Polsce.
Profesor Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej mówi, że dofinansowanie dostały aż trzy projekty zgłoszone przez młodych naukowców z Kielc.
– To sukces w skali kraju – podkreśla rektor.
Grant w wysokości 1.2 mln zł otrzymał Damian Bańkowski, który pracuje nad udoskonaleniem technologii wytwarzania magneto-zwierciadeł. Stosuje się je między innymi w przemyśle zbrojeniowym.
– Magneto-zwierciadła są integralnym elementem obiektywu koordynatora lotu rakiety naprowadzającej. Już zostały podpisane listy intencyjne z firmą Mesko jak również z Zakładami Automatyki Przemysłowej – informuje Damian Bańkowski.
Kolejny grant opiewa na ponad jeden mln zł, a otrzymał go Piotr Kurp, który dzięki wsparciu opracuje technologię produkcji nowego rodzaju kompensatorów używanych na przykład do stabilizowania rurociągów.
Trzeci grant otrzymał projekt, którego autorem jest Paweł Zmarzły.
– Ogólnym założeniem projektu jest wdrożenie technologii przyrostowych, czyli drukarek 3D do wykonywania modeli odlewniczych, co przyczyni się do zwiększenia wydajności tworzenia odlewów, a efektem finalnym będzie zwiększenie konkurencyjności polskich odlewni – tłumaczy Paweł Zmarzły.
Jak mówi, drukarki 3D są znacznie wygodniejsze niż stosowane obecnie tworzenie modeli odlewniczych z metalu czy drewna. Poza tym dużo łatwiej wprowadzać modyfikacje do projektu. Swój grant będzie realizował przy współpracy z Odlewnią Chemar.