Fundacja Studio TM która wygrała konkurs na prowadzenie Bazy Zbożowej w Kielcach zrezygnowała z prowadzenia placówki kultury, w której mogą swoją działalność rozpoczynać młodzi twórcy.
Jak przyznają w oświadczeniu przysłanym do naszej redakcji, Dorota i Artur Anyżowie z Fundacji Studio TM, ma to związek z negatywnym odbiorem ich propozycji na funkcjonowanie bazy przez działających tam artystów.
Jak poinformowała nas Dorota Anyż, sytuacja finansowa Bazy Zbożowej jest trudna, dlatego fundacja zamierzała wprowadzić oszczędności.
– Sytuacja ekonomiczna Bazy Zbożowej nie jest łatwa. Pragnęliśmy wprowadzić plan naprawczy, co oznaczało m.in. cięcie niektórych kosztów. Te niełatwe decyzje musiały zostać podjęte, aby placówka mogła funkcjonować dalej, być miejscem dla ludzi kultury i sztuki.
– Niestety, nasze propozycje spotkały się z negatywnym odbiorem. Część użytkowników neguje konieczność zmian i oszczędności – mówi Dorota Anyż.
W związku z tym, Fundacja Studio TM nie zdecydowała się podpisać z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Kielcach umowy na zarządzenie bazą.
– Nigdy nie chcieliśmy walczyć z naszymi wieloletnimi koleżankami i kolegami. Dlatego z ogromnym żalem musimy zrezygnować z prowadzenia Bazy Zbożowej. Nie podpisaliśmy umowy z MOPR na zarządzanie Bazą Zbożową, więc miasto ma czas i możliwość podjęcia rozmów z innymi zainteresowanymi – dodała Dorota Anyż.
Magdalena Gościniewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach nie chciała dziś komentować sprawy. Jak powiedziała, miasto czeka na opinię prawnika dotyczącą tego, czy miasto ogłosi kolejny konkurs na prowadzenie bazy, czy drugi podmiot, który startował w konkursie, ale otrzymał mniej punktów będzie zarządzał placówką.
Dotychczas kielecki ratusz na funkcjonowanie Bazy przeznaczał 400 tys. zł. W tym roku budżet placówki zmniejszono do 350 tys. zł.
Oświadczenie
Baza Zbożowa zawsze zajmowała w naszym życiu ważne miejsce. Współtworzyliśmy je wraz z innymi ludźmi kultury od samego początku. Nasz „Teatr Zbożowy” wziął nazwę właśnie stąd.
Kiedy w grudniu 2020 r. ogłoszono konkurs na prowadzenie Bazy Zbożowej uznaliśmy, że możemy pomoc tworzyć to miejsce, mamy nowe pomysły, byliśmy gotowi podjąć wyzwanie, jakim jest zarządzanie instytucją kultury w ciężkich ekonomicznie i społecznie czasach.
W styczniu 2021 r. wybrano naszą ofertę i rozpoczęliśmy rozmowy z Urzędem Miasta i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, który de facto zarządza Bazą Zbożową. Nie były to łatwe rozmowy, a z dnia na dzień pojawiały się nowe okoliczności. Spotkaliśmy się również z osobami, które na co dzień tworzą Bazę Zbożową: aktorami, plastykami, muzykami i innymi artystami zrzeszonymi przy ul. Zbożowej 4. Podczas spotkania omówiliśmy najważniejsze kwestie funkcjonowania tego miejsca.
Sytuacja ekonomiczna Bazy Zbożowej nie jest łatwa. Pragnęliśmy wprowadzić plan naprawczy, co oznaczało m.in. cięcie niektórych kosztów. Te niełatwe decyzje musiały zostać podjęte, aby Baza Zbożowa mogła funkcjonować dalej; być miejscem dla ludzi kultury i sztuki.
Niestety, nasze propozycje spotkały się z negatywnym odbiorem. Część użytkowników Bazy Zbożowej neguje konieczność zmian oraz oszczędności. Nigdy nie chcieliśmy walczyć z naszymi wieloletnimi koleżankami i kolegami: innymi artystami. Chcieliśmy, aby nasze działania wprowadziły Bazę Zbożową na nowy poziom, pragnęliśmy pokazać nowe możliwości organizacyjne, zaproponować inne rozwiązania.
Dlatego z ogromnym żalem musimy zrezygnować z prowadzenia Bazy Zbożowej. Wierzymy, że etap, na którym zatrzymały się rozmowy z Miastem jest odpowiedni na podjęcie takich kroków: nie podpisaliśmy umowy z MOPR na zarządzanie Bazą Zbożową, więc Miasto ma czas i możliwość podjęcia rozmów z innymi zainteresowanymi.
Wszystkim osobom i instytucjom, które wspierały nas podczas tych kilku tygodni działań, dziękujemy, a nowym zarządcom Bazy Zbożowej życzymy wytrwałości i sukcesów.
Dorota Anyż, Artur Anyż, Fundacja Studio TM