Z obserwacji sieci handlowych wynika, że duża grupa Polaków wciąż jest mocno przywiązana do papierowych gazetek. I nie są to sami seniorzy, wiele osób sięga po papierową reklamę z aktualnymi promocjami, jest rzesza ludzi, którym ta forma komunikacji sklep – klient odpowiada.
Czy lepiej przewracać kartkę po kartce i zaznaczać wybrane treści długopisem w gazetce, czy lepiej szukać ich w Internecie?
Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
ULOTKI W SKLEPACH I NA ULICACH - ARCHAICZNY ŚMIEĆ CZY CENNA INFORMACJA?
- ARCHAICZNY ŚMIEĆ (50%)
- CENNA INFORMACJA (50%)
*****
Dziś jest wtorek, 26 stycznia, 26. dzień roku.
Do końca roku zostało 340 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 07:22
Zachód słońca w Kielcach: 16:19
Dzień trwa 8 godz. 57 min. i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 1 godzinę i 1 minutę.
Imieniny obchodzą: Paula, Tytus oraz Andrzej, Ksenofont, Leon, Leona, Skarbimir, Teogenes, Tymoteusz, Żeligniew
*****
Przysłowie na dziś:
„Kiedy w styczniu lato w lecie zimno za to”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Celnictwa
Dzień Dialogu z Islamem
Dzień Transplantacji
Dzień Drugiej Połówki
Dzień Australii
*****
WTOREK, 26 STYCZNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1906 r. – KIELCE: nielegalne posiadanie broni palnej, broni białej albo materiałów wybuchowych podlega karze śmierci bez sądu. Takie zawiadomienie otrzymali mieszkańcy Kielc i guberni od tymczasowego generał gubernatora kieleckiego Fiodora Niłowicza Bobylewa.
1930 r. – KIELCE: na Karczówce odsłonięto pomnik powstańców styczniowych. Usytuowano go w miejscu, w którym chowano powstańców leczonych przez zakonników i zmarłych w wyniku odniesionych ran.
1943 r. – KLIMONTÓW: grupa “Jędrusiów” pod dowództwem Józefa Wiącka “Sowy” wykonała udany atak na niemieckie magazyny w Klimontowie.
1944 r.:
– NOWA SŁUPIA: drużyna Bolesława Boczarskiego „Jurand” z oddziału partyzanckiego ‘Wybranieccy” opanowała miejscowość. Budynek żandarmerii oraz droga do Rudek została obstawiona drużyną Stefana Sowińskiego „Niedźwiedź” wzmocnioną ręcznym karabinem maszynowym.
– PIEKOSZÓW: Na placówce zrzutowej „Żubr” (kryptonim obowiązujący przed reorganizacją w połowie 1943 r.) – okolice lasu promnickiego przyjęto zrzut lotniczy. Specjalną sekcją do przyjmowania zrzutów wystawiła Placówka Piekoszów. Dowodził nią: Józef Białacki „Iwan”.
WTOREK, 26 STYCZNIA: W POLSCE
1521 r. – wojna pruska: nieudany atak wojsk krzyżackich na Olsztyn, którego obroną dowodził Mikołaj Kopernik.
1736 r. – abdykacja króla Stanisława Leszczyńskiego.
1919 r. – pierwsze wybory parlamentarne do Sejmu Ustawodawczego po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Głównym zadaniem wyłonionego w wyborach Sejmu pod przewodnictwem Marszałka Wojciecha Trąmbczyńskiego, stało się przygotowanie ustaw niezbędnych dla funkcjonowania państwa po okresie zaborów, w tym uchwalenie Ustawy Konstytucyjnej.
1919 r. – wojska czechosłowackie, korzystając z zaangażowania Polski w walki na wschodzie, zajęły ziemie Śląska Cieszyńskiego aż za Wisłę.
1934 r. – podpisanie polsko-niemieckiej deklaracji o niestosowaniu przemocy. Na mocy traktatu przez 10 lat obydwa państwa wszelkie kwestie sporne miały rozwiązywać na drodze dyplomatycznej. Traktat został wypowiedziany jednostronnie przez III Rzeszę w kwietniu 1939 r.
1966 r. – w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie dokonano pierwszego w Polsce udanego zabiegu przeszczepienia narządu (nerki). 19-letnia pacjentka zmarła 16 lipca 1966 roku na zapalenie trzustki z pracującą nerką.
WTOREK, 26 STYCZNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
11:15 – jubileusz 50-lecia podjęcia decyzji o odbudowie Zamku Królewskiego pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy, z udziałem m.in. ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego.
12:00 – konferencja prasowa posłów Solidarnej Polski ws. wniosku do Komisji Etyki Poselskiej o ukaranie posłanki Lewicy Małgorzaty Propok-Pączkowskiej.