Mężczyźni „mieszczą się” w małym portfelu, kobieta zaś nie wyjdzie z domu bez torby. Mimo, że torebki są ciężkie, wszystko, co się tam znajduje jest niezbędne. Co panie noszą w torebce?
Co można znaleźć w damskiej torebce? Zachęcamy do udziału w audycji 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl
Dziś jest poniedziałek, 25 stycznia, 25. dzień roku.
Do końca roku zostało 341 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 07:23
Zachód słońca w Kielcach: 16:18
Dzień trwa 8 godz. 54 min. i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 58 minut.
Imieniny obchodzą: Miłosz, Paweł, Tatiana oraz Ananiasz, Apollon, Artemia, Barcław, Emanuel, Emanuela, Juwentyn, Maksym, Miłobor, Miłowan, Pęcisława, Tacjana
*****
Przysłowie na dziś:
„Na Świetego Pawła połowa zimy przepadła”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Kryptologii
Dzień Gracza LOTTO
Dzień Sekretarki i Asystentki
*****
PONIEDZIAŁEK, 25 STYCZNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1656 r. – koło Sandomierza Stefan Czarniecki, poprzez wydanie uniwersałów, wzywa okoliczną szlachtę do walki ze Szwedami.
1864 r. – POWSTANIE STYCZNIOWE:
-ZYCHOWA WÓLKA k/Niekłania: maszerujący od Opoczna oddział moskali kapitana Oposzyńskiego wykrył w lesie pod Zychową Wólką oddział powstańczy. Po przeprowadzeniu śmiałego ataku rozbito powstańców. Po stronie polskiej było 28 poległych.
-SZCZEGLICE k/Bogorii: w miejscowości zakwaterowały dwa konne oddziały powstańcze: rotmistrza Wojciecha Turskiego i rotmistrza Józefa Wysockiego. Idąca śladem oddziałów grupa 40 kozaków przeprowadziła śmiały atak. Po rozbiciu straży przedniej moskale galopem zaatakowali wioskę. Zostali co prawda przyjęci ogniem sztucerów, ale mimo to rozbili powstańców i rozproszyli oddział. Strona polska miała 40 zabitych i rannych w tym obu dowódców, których zdołano wywieźć do zaboru austriackiego.
1885 r. – oddano do użytku linię kolejową Dęblin – Dąbrowa Górnicza która przebiegała przez Kielce i była pierwszą w regionie. We wszystkich miejscowościach, na jej trasie, odprawiono uroczyste nabożeństwa.
1938 r. – KIELCE: nad miastem pojawiła się zorza polarna, która według świadków tego niezwykłego zjawiska, miała zwiastować wybuch wojny.
PONIEDZIAŁEK, 25 STYCZNIA: W POLSCE
1807 r. – IV koalicja antyfrancuska: zwycięstwo wojsk francuskich nad rosyjskimi w bitwie pod Morągiem – początek kampanii napoleońskiej w Prusach w roku 1807.
1831 r. – Powstanie Listopadowe: Sejm ogłosił detronizację Mikołaja I.
1922 r. – nuncjusz apostolski w Polsce, kardynał Achilles Ratti (późniejszy papież Pius XI), który jako jedyny dyplomata zagraniczny nie ewakuował się z Warszawy w czasie najazdu bolszewickiego w sierpniu 1920 r., został odznaczony przez Marszałka Józefa Piłsudskiego najwyższym polskim odznaczeniem cywilnym – Orderem Orła Białego.
1930 r. – policja zatrzymała Stanisława Cichockiego ps. „Szpicbródka”. udaremniając jednocześnie przygotowywane przez niego włamanie do placówki Banku Polskiego w Częstochowie.
1943 r. – II wojna światowa: polscy partyzanci stoczyli w nocy na 26 stycznia bitwę z osiedleńcami niemieckimi we wsi Cieszyn, zabijając 160 z nich.
PONIEDZIAŁEK, 25 STYCZNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Od poniedziałku ruszają w Polsce szczepienia populacyjne przeciw COVID-19. Po tzw. grupie zero, w której byli m.in. medycy, dawkę szczepionki otrzymają seniorzy, na początek ci, którzy skończyli 70 lat.
Stopniowo szczepionki będą udostępniane kolejnym grupom wiekowym. Już teraz można zgłosić chęć zaszczepienia przez formularz online. W momencie uruchomienia rejestracji dla danej grupy, zainteresowany dostanie maila o takiej możliwości.
Plany zakładają, że do końca I kwartału tego roku szczepionkę przeciwko Covid-19 w Polsce przyjmie 3 mln 100 tys. osób. Rząd podkreśla, że system jest przygotowany na znacznie większą skalę szczepień. Ograniczeniem są wielkości dostaw.
Obecnie w UE dopuszczone są dwie szczepionki – Comirnaty, wyprodukowana przez Pfizera i BioNTech oraz mRNA-1273 – od Moderny. Na rejestrację czeka m.in. szczepionka firmy AstraZeneca.
Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia ub. r., z wykorzystaniem preparatu od Pfizera i BioNTech. W poniedziałek do szpitali węzłowych trafią szczepionki Moderny.
Liczba wykonanych w Polsce szczepień przeciw COVID-19 przekroczyła 700 tys.
# # #
Związkowcy, szefowie spółek węglowych i przedstawiciele rządu wznowią dziś w Katowicach rozmowy na temat kształtu umowy społecznej, która określi szczegóły zaplanowanej wstępnie na najbliższe trzy dekady transformacji górnictwa węgla kamiennego, prowadzącej do zamknięcia kopalń.
Spotkanie, w którym ze strony rządowej weźmie udział m.in. pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego, wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, rozpocznie się w południe w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Uczestnikami rozmów będą sygnatariusze zawartego we wrześniu porozumienia, które wstępnie określiło zasady i tempo transformacji, wyznaczając horyzont zamykania poszczególnych kopalń do końca 2049 roku.