Glistnik, czyli popularne jaskółcze ziele to niepozorna roślina o żółtych kwiatach, która posiada wiele właściwości leczniczych. To m.in. sprawdzony sposób na kurzajki.
Jak informuje Kazimiera Chłoń z Koła Gospodyń Wiejskich w Drożejowicach, roślina ta rośnie w zagajnikach oraz parkach. Kwitnie od maja do września, a więc w okresie przylotu i odlotu jaskółek, stąd też nazwa jaskółcze ziele.
– Sok z przełamanej łodygi glistnika skutecznie eliminuje kurzajki zwane też brodawkami i działa bakteriobójczo. Ważne jest, aby sok z jaskółczego ziela nakładać na brodawki nie brudząc skóry. Trzeba też pamiętać, że po zabiegu musimy dokładnie wymyć ręce i nie zatrzeć oka ze względu na jej toksyczność – zaznacza.
Dodaje, że wykorzystując jaskółcze ziele w kuracji należy zachować ostrożność.
– Na początku XXI wieku badania wykazały, że glistnik w przypadku przedawkowania może powodować uszkodzenie wątroby. Dlatego najlepiej stosować go z umiarem, podobnie jak wszystkie zioła. Jest takie powiedzenie, że nie pomoże ziele jak sił niewiele – wyjaśnia.
Korzeń glistnika leczy bóle brzucha, czy kolkę. Wyciągi z tej rośliny znalazły zastosowanie jako środki działające uspokajająco oraz obniżające ciśnienie krwi.
Ze względu na liczne właściwości glistnik jaskółcze ziele jest składnikiem mieszanek ziół na depresję, choroby nerek, trzustki, czy wątroby.