Twórczość kompozytora Ryszarda Bukowskiego przypomina nowa płyta, nagrana przez Filharmonię Świętokrzyską.
Urodzony w 1915 roku Ryszard Bukowski był niezwykle aktywnym kompozytorem i jeszcze za życia był nazwany jednym z największych indywidualistów swojej generacji. Jednak dziś ponad trzydzieści lat od śmierci artysty w 1987 roku, jego dorobek jest częściowo zapomniany.
Jacek Rogala, dyrektor Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach przyznaje, że Ryszard Bukowski jest postacią ważną także dla niego.
– Był jednym z moich profesorów w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Wdowa po kompozytorze, gdy zwróciła się do nas z prośbą o współpracę przy nagraniu tej płyty podkreśliła, że Ryszard Bukowski urodził się w Cieszkowach, w województwie świętokrzyskim. Tam był dworek, po którym już dziś nie ma śladu – wyjaśnia.
Z bardzo różnorodnego dorobku artysty, na płytę trafiły cztery kompozycje przeznaczone na fortepian z orkiestrą, z różnych okresów twórczości Ryszarda Bukowskiego.
– Jest tam muzyka neoklasyczna i impresyjno-ekspresjonistyczna, a nawet taka, ocierająca się o elementy jazzu – wymienia Jacek Rogala.
W nagraniu uczestniczyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali. Razem z nią wystąpili soliści: Maria Magdalena Janowska-Bukowska na fortepianie, Tomasz Woźniak na trąbce oraz kielczanin Piotr Robak na kotłach.
Jak mówi dyrektor Jacek Rogala, praca nad albumem przebiegała w trudnych warunkach.
– Płytę nagrywaliśmy w dwóch seriach. Zaczęliśmy w lipcu – to była nasza pierwsza aktywność po wiosennym lockdownie, a potem po wakacyjnej przerwie na przełomie sierpnia i września nagraliśmy drugą część. Oczywiście poza emocjami muzycznymi, mieliśmy dość duży stres, czy nam się uda i czy koronawirus nie przeszkodzi w czasie nagrań. Zastanawialiśmy się jak zabrzmi orkiestra ustawiona na estradzie z zachowaniem reżimu sanitarnego. Efekt jest chyba niezły, więc mamy się czym pochwalić – podkreśla.
Album zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na warstwę brzmieniową. Ciekawa jest również strona wizualna wydawnictwa. Na okładce zalazł się obraz pędzla ojca Ryszarda Bukowskiego, Stefana Bukowskiego. Natomiast w booklecie oprócz informacji o kompozytorze i nagranych dziełach znalazły się namalowane wizerunki Ryszarda Bukowskiego i Marii Magdaleny Janowskiej-Bukowskiej oraz fragmenty rękopisu kompozytora.
Płyta została nagrane dzięki dotacji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Nie jest dostępna w sprzedaży, ale można ją znaleźć w bibliotekach ogólnie dostępnych oraz w bibliotekach szkół i uczelni muzycznych.