Około 650 ozdrowieńców oddało od początku pandemii osocze w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. Ich decyzja pozwoliła pomóc ponad 750 osobom chorym na COVID-19 – informuje Jerzy Stalmasiński, dyrektor centrum.
– Szpitale nadal zgłaszają zapotrzebowanie na osocze, aczkolwiek jest ono nieco mniejsze niż miesiąc, czy dwa miesiące temu z uwagi na mniejszą liczbę zachorowań. To świadczy o dobrej sytuacji epidemicznej w naszym regionie. Obecny zapas osocza od ozdrowieńców jest wystarczający do realizacji bieżącego zapotrzebowania ze strony naszych szpitali – mówi Jerzy Stalmasiński.
Jak dodaje, osocze może oddać osoba, która przebyła zakażenie SARS-CoV-2 i wyzdrowiała. – Osocze może oddać każdy ozdrowieniec, od 18 do 60 roku życia.
Tymczasem międzynarodowe badania dotyczące podawanie osocza od ozdrowieńców pokazują, że w przypadku osób ciężko chorych na COVID-19 – efekty terapii są niewielkie, natomiast osocze jest pomocne w leczeniu lżejszych przypadków.
Wojciech Przybylski, wojewódzki konsultant ds. zdrowia publicznego wyjaśnia, że podanie osocza nie jest w stanie pomóc chorym, którzy mają już zniszczone przez COVID-19 płuca.
– Kiedy wirus dostał się do układu oddechowego, ale jest to początkowa faza choroby, która nie zdążyła zniszczyć płuc wówczas podawanie osocza przynosi rewelacyjne wyniki. Dochodzi do bardzo szybkiej poprawy stanu klinicznego pacjenta. Natomiast kiedy płuca są już zniszczone i gdy proces chorobowy doprowadził do nieodwracalnych zmian, wtedy podawanie osocza jest nieskuteczne – wyjaśnia dr Wojciech Przybylski
Osocze można oddać tylko w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach przy ulicy Jagiellońskiej 66 od poniedziałku do piątku. Rejestracja odbywa się w godzinach 7.00 13.00.