Niezwykłego odkrycia dokonał na swojej ziemi w trakcie prac polowych Piotr Malarczyk, sołtys miejscowości Łosienek w gminie Piekoszów,
Jak twierdzi – jakiś czas temu, doglądając zasiewów, zwrócił uwagę na wystający z ziemi kamień. Po wydobyciu okazało się, że ma on bardzo interesujący i nietypowy kształt. Czytamy na fanpage: fanpage: Gmina Piekoszów – wczoraj i dziś.
Znalezisko zostało poddane ekspertyzie, z której wynika, że jest to siekierka wykonana z krzemienia pasiastego, będąca wspaniałym przykładem rzemiosła neolitycznej kultury pucharów lejkowatych. Artefakt pochodzi z okresu ok. 3700-1900 lat p.n.e.
Neolityczna siekierka, oprócz oczywistego zastosowania użytkowego, mogła również pełnić w czasach młodszej epoki kamienia, rolę waluty w handlu wymiennym.
Ciekawostką jest, że takie przedmioty miały dla ówczesnych ludzi szczególną wartość symboliczną, dlatego umieszczano je w grobach. W tym kontekście prawdopodobnie określały status i rolę, jaką zmarła osoba pełniła w społeczeństwie.
Czy coś jeszcze kryje ziemia, na której Piotr Malarczyk znalazł krzemienną siekierkę?- zbadają to w dogodnym terminie specjaliści.