W Wodzisławiu odbyła się pierwsza sesja rady miejskiej, po tym gdy 1 stycznia br. miejscowość odzyskała prawa miejskie.
Dominik Łukasik powiedział, że dla niego ogromnym zaszczytem jest to, że dziś występuje w roli burmistrza Miasta i Gminy Wodzisław.
Przypomniał że starania o odzyskanie praw miejskich poprzedzone zostały konsultacjami społecznymi, w których 82 proc. mieszkańców opowiedziało się za przywróceniem praw.
Jego zdaniem Wodzisław jako miasto zyska większy prestiż, łatwiej będzie pozyskać inwestorów oraz pieniądze na rozwój małomiasteczkowy. Wymierne efekty będzie widać za 5-6 lat podkreślił włodarz.
W uroczystej sesji uczestniczył m.in starosta jędrzejowski Paweł Faryna. Jak powiedział nadanie praw miejskich daje mieszkańcom satysfakcję oraz szanse na lepszą przyszłość. 1 stycznia w powiecie jędrzejowskim pojawiło się czwarte miasto obok Jędrzejowa, Sędziszowa i Małogoszcza.
– Odzyskanie praw miejskich to nie tylko prestiż, ale również szansa na rozwój i możliwość odrolnienia gruntów, na których będą mogły powstać mieszkania i zabudowania przemysłowe. To zaszczyt i wielki honor świętować z państwem nadanie praw miejskich dla Wodzisławia. Jako starosta powiatu wraz zarządem i radą cieszymy się, że kolejna z dziewięciu gmin powiatu jędrzejowskiego jest teraz gminą miejską – podkreślił starosta.
Inicjatorem procedury przywrócenia praw miejskich było Towarzystwo Przyjaciół Wodzisławia. Teresa Szwaczka, prezes towarzystwa przypomina, że to bardzo ważny moment, ponieważ po 151 latach historia zatoczyła koło i Wodzisław powrócił do grona polskich miast. To przejaw sprawiedliwości dziejowej oraz szansa na rozwój gminy.
Dumy dziś nie krył również przewodniczący rady miejskiej Leszek Krzelowski. Jak mówił przywrócenie praw miejskich to prestiż oraz po rewitalizacji szansa na to, że miasto będą odwiedzali turyści. Jego zdaniem Wodzisław jako miasto na pewno będzie się szybciej rozwijał.
Wodzisław utracił prawa miejskie w 1869 roku na mocy ukazu cara Aleksandra II za pomoc powstańcom styczniowym. Starania o odzyskanie praw miejskich trwały 37 lat.