Najpiękniejsze, najbardziej znane polskie kolędy na jazzowo zabrzmią podczas koncertu, który w czwartek, 21 stycznia odbędzie się w bazylice katedralnej w Kielcach. Ze względu na reżim sanitarny, „Jazzowe Kolędogranie” będzie można obejrzeć i posłuchać tylko w internecie.
Kierownik produkcji, ksiądz Paweł Rej wyjaśnia, że to okazja, by poznać tradycyjne kolędy, wykonane w oryginalny sposób.
– Stwierdziliśmy, że skoro mamy czas kolędowania, bo trwa on do 2 lutego, czyli do Święta Ofiarowania Pańskiego, to można by było zorganizować kolędogranie na jazzowo. W inny sposób chcieliśmy ukazać te kolędy, które doskonale znamy – mówi.
Wystąpią znakomici muzycy. Gospodarzami będą kielczanie. Pierwszy z nich to Łukasz Mazur muzyk, kompozytor, aranżer, pedagog, lider zespołu „No Name”, współpracujący z kieleckimi teatrami: „Kubusiem” i Teatrem im. Stefana Żeromskiego. Ma na swoim koncie udział w wielu projektach muzycznych.
Z grającym na klawiszach Łukaszem Mazurem, wystąpi jego syn, perkusista Kuba Mazur. Towarzyszyć im będzie Michael Jones, skrzypek znany na polskich i zagranicznych scenach, z pochodzenia Anglik, ale od kilkunastu lat mieszkający w Polsce. Jego grę można usłyszeć na ścieżce dźwiękowej do filmu „Wiedźmin”. Występował z między innymi z takimi artystami, jak: Nigel Kennedy, Sidney Polak, Kinior, czy Justyna Łysak.
Pojawi się również kontrabasista Max Kowalski, aranżer, kompozytor, założyciel i lider zespołu Max Klezmer Band. Współpracuje z Teatrem Witkacego w Zakopanem.
– Myślę, że w tym kwartecie jazzowym uda nam się zrobić coś naprawdę fajnego – dodaje ksiądz Paweł Rej.
Artyści wykonają 11 kolęd. Będą to: „Anioł pasterzom mówił”, „Bracia patrzcie jeno”, Cicha noc”, „Dzisiaj w Betlejem”, Gdy się Chrystus rodzi”, „Gdy śliczna panna”, „Jezus Malusieńki”, „Lulajże Jezuniu”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Wśród nocnej ciszy” i „Z narodzenia Pana”. Wydarzenie poprowadzi Paweł Solarz.
Koncert rozpocznie się w czwartek, 21 stycznia, o godzinie 20.00. Będzie transmitowany „na żywo”, na stronie i facebookowym profilu bazyliki katedralnej w Kielcach.
Jak dodaje ksiądz Paweł Rej, wydarzenie będzie realizowane przez dwie ekipy.
– Jedna umożliwi transmisję online, a druga przygotuje materiał do postprodukcji i opracowane w ten sposób utwory będziemy sukcesywnie wrzucać do serwisu na YouTube – tłumaczy.
To drugie wydarzenie realizowane w ten sposób w kieleckiej katedrze. Pierwsze były „Zaduszki Świętokrzyskie”, które odbyły się w listopadzie.