Hostel dla osób z tzw. podwójną diagnozą powstaje w Zborówku w gminie Pacanów. To pierwszy w województwie świętokrzyskim i czwarty w Polsce ośrodek, w którym będą leczone osoby uzależnione od alkoholu i narkotyków z zaburzeniami psychicznymi.
Przedsięwzięcie realizują trzy stowarzyszenia i fundacje, pomagające osobom wykluczonym społeczne.
Prezes stowarzyszenia PROREW, Marcin Agatowski informuje, że ze świadczeń będą mogły skorzystać osoby z całego regionu. W placówce znajdzie się miejsce dla 80 pacjentów, którzy chcą wrócić do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.
– Pomagamy im stanąć na nogi, aby powrócili do normalnego życia sprzed uzależnienia. Żeby mogli pracować, funkcjonować, mieć własne mieszkania, założyć rodzinę, wrócić do swoich rodzin. Uzależnienie prowadzi do zaburzeń psychicznych, nie raz jest też sytuacja odwrotna. Kryzysy psychiczne prowadzą do uzależnienia – zaznacza.
Ośrodek powstaje w dawnym budynku w którym jeszcze do niedawna prowadzona była działalność szkoleniowo-rekreacyjna. Obecnie trwają tam prace remontowe i adaptacyjne.
Marcin Agatowski zaznacza, że ramach projektu zostaną wyszkoleni terapeuci środowiskowi, którzy będą pracować w terenie. Swoją opieką mogą objąć ponad 500 osób.
– W takich zespołach będzie pracował lekarz, psychiatra, pielęgniarka, specjaliści terapii uzależnień. Rozmawialiśmy także z dyrektorem Krajowego Biura Przeciwdziałania Narkomanii w Warszawie, który trzyma kciuki za naszą inicjatywę. Podkreślił, że takie ośrodki są niezwykle potrzebne szczególnie w tym czasie pandemii w jakim się obecnie znajdujemy – zaznacza.
Ośrodek zacznie funkcjonować prawdopodobnie od kwietnia tego roku. Nieodpłatną pomoc uzyskają tam pacjenci po 18 roku życia, którzy będą mieć skierowanie od lekarza. Wymagane będzie także zaświadczenie z placówki terapii uzależnień, w której dana osoba była leczona.
Koszt realizacji zadania to około 3,8 mln złotych z czego dofinansowanie unijne wynosi ponad 3,5 mln zł.