Najlepszy zakwas buraczany w Polsce powstaje w Przybyszowach w gminie Końskie. Koło Gospodyń Wiejskich z tej miejscowości zwyciężyło w konkursie „Polska Wieś smakuje”, w kategorii kiszonek z warzyw i owoców.
Spośród 330 nadesłanych zgłoszeń, przepis na zakwas z buraków okazał się najlepszy w konkursie organizowanym przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Jak mówi przewodnicząca koła Wioletta Turalska, choć przepis jest dość prosty, to kluczowe jest pilnowanie procesu fermentacji, codzienne mieszanie drewnianą łyżką, aby potrawa się nie zepsuła.
– Naszą tajemnicą, która być może przyczyniła się do zwycięstwa w konkursie jest to, że do zakwasu użyłyśmy wody ze studni, uprzednio przefiltrowanej – mówi.
Wioletta Turalska podkreśla, że zakwas z buraków jest bombą witaminową.
– Pomaga wzmacniać nasza odporność zwłaszcza zimą. Zawiera żywe kultury bakterii i wiele witamin – dodaje.
Przewodnicząca zdradza, że sama przeszła COVID-19 i w rekonwalescencji stosuje pół szklanki zakwasu dwa razy dziennie. Zakwas z buraków wykorzystywany jest do tradycyjnego barszczu, który przygotowywały gospodynie w każdym domu na wsi.
Zakwas z Buraków
Składniki:
• 0,5 kg buraków,
• 2 szklanki wody (500 ml) przefiltrowanej lub przegotowanej,
• pół łyżki soli,
• 3-4 ząbki czosnku,
• przyprawy: 2 liście laurowe, 3 kulki ziela angielskiego, 5 ziaren pieprzu.
Przygotowanie:
Wyparzamy duży słój. Buraki obieramy i kroimy na grubsze plastry i układamy warstwami przekładając je czosnkiem i przyprawami. Ostatnią warstwą powinny być buraki. W ostudzonej wodzie rozpuszczamy sól i zalewamy roztworem warzywa tak, aby całe były nią pokryte. Przykrywamy naczynie i odstawiamy w ciepłe, zacienione miejsce na 5-7 dni. Po tym czasie zakwas przecedzamy i przelewamy do wyparzonych butelek. Przechowujemy je w lodówce.
Jeśli warzywa wypływają, to przykrywamy je talerzykiem. Należy do zakwasu zaglądać i jeśli wypłynie ząbek czosnku, to należy go wyłowić czystą łyżeczką i wyrzucić, ponieważ to może być dowodem pleśnienia. Buraki i czosnek wkładamy do miseczki i używamy do sałatek, np. carpaccio z kiszonych buraków. Super smakują zmiksowane w blenderze z jabłkiem, octem jabłkowym i odrobiną octu konopnego.