Jak mogę się zarejestrować na szczepienie? Gdzie będę się mógł zaszczepić i kiedy to się stanie? To najczęstsze pytania naszych słuchaczy, kierowane do ekspertów Radia Kielce, którzy dyżurowali przy telefonach, podczas specjalnego programu.
Wiele osób pytało również o przeciwskazania do zaszczepienia się przeciw COVID-19. Jerzy Staszczyk, pełnomocnik wojewody świętokrzyskiego ds. realizacji szczepień przeciw COVID-19 wyjaśnia, że ostateczną decyzję o szczepieniu podejmuje lekarz, który bada pacjenta przed iniekcją, ale choroby przewlekłe nie są przeciwskazaniem do zaszczepienia.
– Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest ostra choroba infekcyjna w momencie, kiedy pacjent chce się poddać szczepieniu. Problem jest natomiast z pacjentami, którzy przyjmują leki immunosupresyjne, czyli obniżające odporność. Na okres szczepienia, w konsultacji ze swoim lekarzem należałoby to leczenie immunosupresyjne odłożyć w czasie, ale to nie zawsze jest możliwe – dodał Jerzy Staszczyk.
By przyjąć szczepionkę pacjenci biorący leki immunosupresyjne muszą je odstawić na co najmniej sześć tygodni.
Nasz kolejny ekspert, czyli Dagmara Borowiec ze świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, że odbierała telefony od osób, które pytały m.in. o to, czy osoby chore na Alzheimera mogą przyjąć szczepionkę.
– Osobie chorej na Alzheimera szczepionka może zostać podana, ale zgodę na iniekcję musi wyrazić opiekun prawny tej osoby. Jeżeli chory nie ma opiekuna, wówczas ktoś z rodziny powinien takie uprawnienia uzyskać. Podobnie w przypadku osoby ubezwłasnowolnionej. Na jej zaszczepienie zgodę również musi wyrazić opiekun prawny – wyjaśnia Dagmara Borowiec.
Nasi eksperci odebrali ponad sto telefonów.