Do północy w czwartek terminy szczepień w centralnym kalendarzu wprowadziło 4 787 punktów w całej Polsce, dla tych punktów uruchomiono rejestrację; wystawiono ponad 1,5 mln terminów od 25 stycznia do końca marca – poinformował Michał Dworczyk. Możliwość szczepień uruchomiono w 30 szpitalach tymczasowych.
Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. szczepień poinformował na piątkowej konferencji prasowej, że w czwartek do północy terminy szczepień w centralnym kalendarzu wystawiło 4 787 punktów w całej Polsce i właśnie dla tych punktów uruchomiona została rejestracja. Jak przekazał, wystawionych terminów było ponad 1,5 mln – od 25 stycznia do końca marca.
– Planowaliśmy, że będzie to około 6 tys. punktów i około 2 mln terminów. Wczoraj okazało się, że część punktów – co przedstawiono nam rano, chodzi w szczególności o POZ-y – powiedziała, że nie zdąży do wieczora wystawić swoich kalendarzy. Dodatkowo nastąpiła mniej więcej godzinna przerwa w dostępie do centralnego kalendarza do ładowania terminów, ponieważ bardzo dużo punktów szczepień jedocześnie starało się wprowadzać terminy dla pacjentów – wyjaśniał Dworczyk.
W konsekwencji – poinformował – został uruchomiony „wariant B”, czyli w 30 szpitalach tymczasowych w największych miastach uruchomiono kilkaset tysięcy dodatkowych terminów.
– Dla tych POZ-ów, które są w programie szczepień, a które nie zdążyły wczoraj zgłosić swojego kalendarza, wydłużyliśmy termin zgłoszeń. Do 25 stycznia liczba tych punktów, wierzymy, że w sposób znaczący się zwiększy, a liczba terminów dobije do 2 mln – dodał szef KPRM.
Ruszyła strona raportująca proces szczepień – poinformował w piątek szef KPRM Michał Dworczyk. Strona ma być w styczniu aktualizowana raz dziennie, a od lutego kilka razy dziennie. Ma przedstawiać postępy w procesie szczepienia Polaków na COVID-19.
– W nocy (z czwartku na piątek – PAP) ruszyła zgodnie z planem strona raportująca proces szczepień – poinformował w piątek na konferencji prasowej szef KPRM.
– Chcemy, żeby ten proces był transparentny – dodał.
Poinformował też, że na stronie jest dostępna mapa Polski, wraz z informacjami o zaszczepionych pierwszą i druga dawką szczepionki antycovidowej. Informacje są przedstawione z podziałem na grupy wiekowe i płeć.
Strona jest raz dziennie, rano po godz. 10 uzupełniana.
– Chcemy doprowadzić, żeby w lutym była ona w ciągu dnia uaktualniania, tak żeby każdy obywatel miał bieżącą informacje na temat przebiegu Narodowego Programu Szczepień – powiedział Dworczyk.