Na szczepienie przeciw COVID-19 od północy mogą się umawiać seniorzy powyżej 80. roku życia. Za tydzień ruszą zapisy dla osób powyżej 70 lat.
Zwiększa się odsetek osób, które chcą się zaszczepić przeciwko COVID-19. Obecnie chce się zaszczepić 60,9 proc. ankietowanych – wynika z sondażu IBRiS.
Czy osoby zaszczepione powinny być zwolnione z przestrzegania niektórych obostrzeń epidemicznych? Zachęcamy do udziału w audycji 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest piątek, 15 stycznia, 15. dzień roku.
Do końca roku zostało 351 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 07:34
Zachód słońca w Kielcach: 16:02
Dzień trwa 8 godz. 27 min. i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 31 minut.
Imieniny obchodzą: Arnold, Paweł oraz Aleksander, Dalemir, Dąbrówka, Dobrawa, Domasław, Domosław, Eligia, Eligiusz, Franciszek, Ida, Izydor, Jan, Makary, Maksym, Maur, Micheasz
*****
Przysłowie na dziś: Przysłowie:
„Ciepła izba marzeń szczytem i tak jakoś mija styczeń”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Wikipedii
Dzień Interlingwy
Dzień Bajgla
*****
PIĄTEK , 15 STYCZNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1940 r. – II WOJNA ŚWIATOWA: Niemcy wydali nakaz wycofania ze szkół wszystkich polskich podręczników.
1943 r. – SANDOMIERZ: podczas likwidacji getta Niemcy zamordowali 480 Żydów.
1944 r. – SKOTNIKI: Niemcy zamordowali 15 osób,
1945 r. – KIELCE: do miasta wchodzą oddziały Armii Czerwonej kończąc czas okupacji niemieckiej. W czasie walk o miasto ginie 129 mieszkańców, zostaje spalonych 57 budynków, a 10% wszystkich uszkodzonych. Również w ten rok, wpisują się znaczące słowa Stalina: ”Nie Niemcy, ale Polska to nasza największa zdobycz wojenna”. Dla miasta rozpoczyna się czas okupacji sowieckiej.
PIĄTEK , 15 STYCZNIA: W POLSCE
1734 r. – w krypcie na Wawelu odbyły się trzy ostatnie pogrzeby królewskie. Zostali pochowani: Jan III Sobieski, jego żona Maria Kazimiera i August II Mocny.
1863 r. – w nocy z 14 na 15 stycznia z inicjatywy naczelnika rządu cywilnego Królestwa Polskiego margrabiego Aleksandra Wielopolskiego odbył się w zaborze rosyjskim masowy pobór mężczyzn do wojska, zwany „branką”. Branka odbyła się na podstawie imiennych list, a nie jak dotychczas w drodze losowania. Jej celem miało być powołanie do rosyjskiej armii przede wszystkim tych Polaków, co do których istniały podejrzenia, że działają w ruchu niepodległościowym i przygotowują powstanie zbrojne. Wbrew intencjom Wielopolskiego i Rosjan, branka nie przeciwdziałała wybuchowi powstania, ale termin jego wybuchu znacznie przyspieszyła.
1921 r. – w Genewie podpisano układ polsko-rumuński o przyjaźni, mający na celu obronę obu państw przed Związkiem Sowieckim.
1944 r. – 27. Wołyńska Dywizja Piechoty rozpoczęła Akcję „Burza” na Wołyniu.
PIĄTEK , 15 STYCZNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?