Od dziś (piątek, 15 stycznia) każdy z nas może zgłaszać się na szczepienie. W jaki sposób to zrobić? Kto i kiedy będzie szczepiony? Kto nie może być zaszczepiony? Gdzie w regionie świętokrzyskim znajdują się punkty szczepień? Na te i inne pytania odpowiadali na antenie Radia Kielce eksperci.
PROGRAM SPECJALNY RADIA KIELCE – WSZYSTKO O SZCZEPIENIACH PRZECIW COVID-19 (SŁUCHAJ I DZWOŃ W GODZ. 9-12)
Dziś rozpoczęła się rejestracja na szczepienia dla osób 80+, dostępny jest także formularz zgłoszeniowy dla wszystkich powyżej 18. roku życia. Od 22 stycznia rozpocznie się rejestracja dla osób 70+, a od 25 stycznia szczepienia tych osób w 5994 punktach szczepień. Tak wynika z informacji opublikowanych przez KPRM.
– Rejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19 będzie można przez infolinię telefoniczną pod numerem 989, przez stronę internetową pacjent.gov.pl oraz osobiście w punkcie szczepień. Oba systemy zdalne zostaną uruchomione o północy z czwartku na piątek – poinformował w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.
Rząd przygotował animacje pokazujące krok po kroku, jak zarejestrować się telefonicznie lub przez Internet.
Dworczyk powiedział na konferencji prasowej, że pod numerem 989, gdzie można uzyskać informacje na temat programu szczepień, od piątku będzie można połączyć się z konsultantem, który zarejestruje pacjenta na szczepienie w konkretnym punkcie i konkretnym terminie. Rejestracja będzie też możliwa przez stronę pacjent.gov.pl. Dworczyk zapowiedział, że będzie także możliwość osobistego zapisania się w punkcie szczepień „zwykle w naszym POZ, z którego skorzystamy”.
Infolinia będzie dostępna pod numerem 989 – dla dzwoniących z zagranicy lub tych, których operator nie obsługuje numerów specjalnych – 22 62 62 989.
Telefonujący zostanie uprzedzony o nagrywaniu i przetwarzaniu danych. Jeśli etap szczepień dla telefonującego już się rozpoczął, dzwoniący powinien wybrać 1, podać imię, nazwisko, PESEL i numer kontaktowy. Konsultant zaproponuje najbliższe możliwe daty szczepienia w najbliższym możliwym punkcie i zapisze na wybrany termin. Po rozmowie rejestrujący się otrzyma wiadomość SMS z terminem i miejscem, w przeddzień szczepienia zostanie do niego wysłana wiadomość z przypomnieniem.
Na podanie drugiej dawki szczepionki pacjent zostanie umówiony w punkcie szczepień po podaniu pierwszej.
E-rejestracja za pośrednictwem strony pacjent.gov.pl będzie wymagać profilu zaufanego. Rejestrujący się będzie musiał potwierdzić dane i zaakceptować regulamin. System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień w pobliżu adresu podanego na koncie pacjenta.
Gdyby komuś żaden z zaproponowanych terminów nie odpowiadał lub pacjent chciałby zmienić lokalizację, dogodne miejsce i czas będzie można wskazać przez wyszukiwarkę. Także w tym przypadku po dokonaniu rezerwacji pacjent otrzyma SMS z datą i miejscem szczepienia, a w przeddzień dostanie tą samą drogą przypomnienie.
SZCZEPIENIA – NAJWAŻNIEJSZE KWESTIE
– w styczniu rejestrowani na szczepienia będą wyłącznie seniorzy (najpierw 70+, potem 80+), natomiast zgłaszać chęć zaszczepienia mogą wszyscy od 18. do 69. roku życia
– średnio 360 tys. dawek szczepionki trafia do Polski, z tego 180 tys. dawek będzie rozdysponowane do punktów szczepień, a 180 tys. zostanie pozostawione na drugą dawkę szczepienia
– w całej Polsce będzie niecałe 6 tys. punktów szczepień (5994), a więc przy rozdysponowaniu 180 tys. dawek tygodniowo każdy punkt będzie podawał około 30 dawek tygodniowo
– najwięcej punktów szczepień ma znaleźć się w woj. mazowieckim – 841, a najmniej w woj. lubuskim – 162
– rejestrować się na szczepienie będzie można poprzez infolinię 989, internetowe konto pacjenta (przez e-rejestrację) oraz w wybranym punkcie szczepień
– proces szczepienia rozpocznie się od rejestracji, następnie będzie można wybrać termin i miejsce szczepienia, a o ostatecznej dacie umówienia wizyty każdy zostanie poinformowany SMS-em