Systematycznie rośnie liczba pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych w powiecie kieleckim.
– Może to oznaczać, że mieszkańcy regionu, w czasie epidemii stwierdzili, że dobrze mieć trochę zielonego terenu i kawałek własnego podwórka – uważa Mariusz Ściana, członek zarządu powiatu.
W ubiegłym roku, wydział budownictwa w starostwie powiatowym wydał 1008 zgód na budowę domów jednorodzinnych. W 2019 roku było ich 960. Około 30 proc. wniosków zostało złożonych przez mieszkańców Kielc.
– Tradycyjnie w rozbiciu na gminy, liderem jest gmina Morawica, gdzie w ubiegłym roku rozpoczęto 116 budów domów jednorodzinnych. Na drugim miejscu plasuje się gmina Masłów (93 pozwolenia) i Piekoszów (89 pozwoleń) – wymienia.
Marian Buras, burmistrz Morawicy przyznaje, że ta tendencja utrzymuje się od wielu lat.
– Jesteśmy po prostu atrakcyjną gminą, gdzie dobrze się mieszka. W ślad za tym, że mamy najwięcej wydawanych zezwoleń przybywa nam także mieszkańców – dodaje.
Burmistrz zauważa jednak, że wiąże się to także z wieloma inwestycjami.
– To nie jest tak, że to wszystko łatwo przychodzi. Musimy zapewnić nowym mieszkańcom pełną infrastrukturę, taką jak kanalizacja, woda i gaz. Ponadto potrzebne są drogi i chodniki, miejsca w szkołach i miejsca w przedszkolach. To pociąga za sobą koszty, które musi ponosić gmina – wymienia.
Tomasz Lato, włodarz Masłowa, czyli gminy plasującej się na drugiej pozycji, wyraża radość z faktu, że mieszkańcy powiatu wybierają tę lokalizację.
– Od kilku lat gmina Masłów zajmuje w rankingach wysokie miejsca. Świadczy to na pewno o jej atrakcyjności. Myślę, że ma na to wpływ bezpośrednie sąsiedztwo z Kielcami, ale także dobra sieć dróg gminnych, powiatowych oraz powstanie trasy szybkiego ruchu – dodaje.
Wójt Piekoszowa Zbigniew Piątek zauważa, że fakt iż wydano tak wiele pozwoleń świadczy o tym, że część mieszkańców nie chce się wyprowadzać i stawia domy w rodzinnych stronach, a ponadto wciąż przybywa nowych osób które planują tam swoją przyszłość.
– Mamy przyjazne warunki zarówno dla „swoich” mieszkańców, jak i dla nowych osób – podkreśla.
Na kolejnych miejscach uplasowały się Daleszyce, Górno oraz Miedziana Góra.