Cztery nowoczesne wirtualne spacery po wystawach w Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, ale także po Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oraz Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego pojawiły się na internetowej stronie Muzeum Narodowego w Kielcach.
To efekt kolejnego projektu, w ramach programu „Niepodległa”. Jego tytuł brzmi „Dla pokrzepienia serc… Dziedzictwo Niepodległej”. Jak podkreśla Urszula Kinder, rzecznik Muzeum Narodowego w Kielcach, to nawiązanie do pisarza Henryka Sienkiewicza, który pisał „ku pokrzepieniu serc”.
– Czym najskuteczniej krzepić serca w dobie pandemii? My myślimy, że sztuką, pięknymi obrazami, wspaniałymi przedmiotami rzemiosła artystycznego i literaturą. Tak powstał nasz projekt – wyjaśnia.
Muzeum Narodowe przygotowało dla miłośników sztuki wirtualne wycieczki po czterech ekspozycjach, związanych z ideą niepodległości. Są to spacery po Sanktuarium Marszałka Józefa Piłsudskiego, Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej, Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku i Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach.
Urszula Kinder dodaje, że spacery wykonano w najnowszej technologii.
– Jest to ponad 80 panoram, i prawie 350 obiektów, które będzie można poznać przez zbliżenia, najazdy, obroty – zaznacza.
Muzeum przygotowało i udostępniło w przestrzeni wirtualnej ofertę edukacyjną, skierowaną do wszystkich grup wiekowych. Zajęcia online bazują na postaciach Stefana Żeromskiego i Henryka Sienkiewicza, historii Kadrówki oraz twórczości młodopolskich artystów, prezentowanych w Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej z podkreśleniem wątków symbolicznych, patriotycznych i historycznych.
Powstały także profesjonalne filmy edukacyjne, a po ich obejrzeniu można sprawdzić swoją wiedzę, rozwijając specjalnie przygotowany quiz. Zostało też wykonanych ponad 3 tys. gadżetów, które można pozyskać w konkursach ogłaszanych na facebooku, Na teczkach, maseczkach czy parasolkach pojawiły się motywy najpopularniejszych obrazów z Muzeum Narodowego w Kielcach.
To już trzeci projekt, realizowany przez Muzeum Narodowe w Kielcach w ramach programu „Niepodległa”. Jego wartość wynosi ponad 180 tys. zł.