Od 15 stycznia wszystkie osoby od 18. do 70. roku życia będą mogły zgłosić swoją gotowość do zaszczepienia przeciwko COVID-19 – zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Osoby, które zgłoszą gotowość będą mogły w pierwszej kolejności zarejestrować się na konkretny termin sczepienia – wyjaśnił.
Wyjaśnił, że aby to zrobić trzeba będzie wejść na stronę internetową www.gov.pl/szczepimysie i kliknąć w „wyraźnie wyeksponowany klawisz: zgłoszenie”. Kolejnym krokiem będzie wypełnienie formularza i potwierdzenie zgłoszenia.
– Gdy rozpocznie się etap szczepień taka osoba (która zgłosiła gotowość do zaszczepienia – PAP) otrzyma maila, że ma wystawione e-skierowanie i wtedy będzie mogła w pierwszej kolejności zrejestrować się na konkretny termin szczepienia – powiedział Dworczyk.
– To będzie czas dedykowany wyłącznie osobom, które wcześniej zgłosiły gotowość zaszczepienia się i wtedy tylko one będą miały dostęp do rejestracji, a potem (będą to – PAP) wszystkie pozostałe osoby z danej grupy, czy wiekowej, czy zawodowej – dodał szef KPRM.
15 stycznia rozpocznie się rejestracja szczepień dla osób powyżej 80. lat i uruchomiony zostanie formularz zgłoszenia dla wszystkich powyżej 18. roku życia. Rejestracja na szczepienia dla osób powyżej 70. roku życia zostanie otwarta 22 stycznia.
– Grupa, która będzie się szczepiła od 25 stycznia liczy 4,6 mln osób, jest w niej ok. 1,75 mln powyżej 80. roku życia i 2,8 mln w wieku 70-79 lat – powiedział szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciw COVID-19 Michał Dworczyk.
Na środowej konferencji prasowej Dworczyk podkreślił, że grupa, która będzie się szczepiła od 25 stycznia liczy łącznie 4,6 mln osób, w tym w tej grupie 80-latków jest ok. 1,75 mln, a seniorów w wieku 70-79 lat – 2,8 mln.
– Dlaczego zdecydowaliśmy się na takie zróżnicowanie w terminie rejestracji, dlaczego zdecydowaliśmy się na taki ekskluzywny tydzień, pomiędzy 15 a 22 stycznia, gdy rejestrować się na konkretny termin szczepień będą mogli się tylko seniorzy powyżej 80 roku życia? Zrobiliśmy to ze względu na rekomendacje wydane przez Radę Medyczną przy premierze Mateuszu Morawieckim, w której to zasiadający profesorowie zwrócili uwagę, że seniorzy powyżej 80. roku życia są grupą najbardziej zagrożoną ciężkim przebiegiem COVID-19 – powiedział Dworczyk.
Dodał, że to osoby z tej grupy najczęściej trafiają do szpitali, a choroba ma u nich najbardziej dramatyczny przebieg i najczęściej kończy się śmiercią.
– Dlatego postanowiliśmy im dać ten tydzień, by oni mogli się zarejestrować na terminy jak najwcześniejsze, wybrać dla siebie dogodne miejsca i terminy – podkreślił Dworczyk.
W I kwartale 2021 r. dotrze do Polski powyżej 6 mln dawek szczepionki od dwóch producentów: firm Pfizer i Moderna; do końca tego kwartału będziemy mogli zaszczepić około 3 mln osób – powiedział w środę szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.
Dworczyk zaprezentował w środę harmonogram dostaw szczepionki i harmonogram szczepień na I kwartał tego roku.
– Z tego harmonogramu wynika, że do Polski w I kwartale dotrze powyżej 6 mln dawek szczepionki dwóch producentów: firm Pfizer i Moderna, dzięki czemu, do końca kwartału będziemy mogli zaszczepić około 3 mln osób – stwierdził.
– Na podstawie tego harmonogramu wystawiamy centralny kalendarz, w którym będą zarejestrowane wszystkie 6 tys. punktów szczepień. Każdy z tych punktów będzie miał wystawiony slot, czyli miejsca zaznaczone w tygodniu, w których można się zapisać konkretnego dnia i o konkretnej godzinie – powiedział.
– Jeżeli tygodniowo możemy przekazać 180 tys. szczepionek do wszystkich punktów na terenie całej Polski, na pierwsze szczepienie (…) to tygodniowo każdy punkt będzie mógł dostać 30 szczepionek – poinformował.