W 2020 roku było o 20 proc. mniej wypadków drogowych niż rok wcześniej! Jak wynika z danych policji liczba ofiar wypadków drogowych zmniejszyła się w porównaniu z 2019 rokiem o ponad 15 proc., a liczba rannych o ponad 25 proc.
Zmieniliśmy się, jeździmy lepiej, czy to tylko przejściowy efekt mniejszego ruchu z powodu pandemii?
O tym będziemy rozmawiać w Aktualnościach Dnia. Telefon do studia: 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl
Nie raz słyszymy opinie o tym, że ktoś jest dobrym albo złym kierowcą. Ale jakie są kryteria określające jakość kierowcy?
*****
Dziś jest wtorek, 12 stycznia, 12. dzień roku.
Do końca roku zostało 354 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 07:36
Zachód słońca w Kielcach: 15:57
Dzień trwa 8 godz. 21 min. i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 25 minut.
Imieniny obchodzą: Arkadiusz, Bernard, Greta oraz Aelred, Antoni, Arkadia, Arkady, Benedykt, Bonet, Bonita, Bonitus, Cezaria, Czasława, Czesława, Ernest, Eutropiusz, Jan, Małgorzata, Stomir, Tacjana, Tatiana, Tygriusz, Wiktorian, Wiktoriana
*****
Przysłowie na dziś: „Kiedy w styczniu rosną trawy lipiec dla nas niełaskawy”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Całowania Złotowłosych
*****
WTOREK, 12 STYCZNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1854 r. – KIELCE: zalegalizowane zostało „Towarzystwo Dobroczynności”, założone przez biskupa Macieja Majerczaka. Do spełnionych przez Towarzystwo zadań, zalicza się m.in. otworzenie w Kielcach darmowej garkuchni dla ubogich
1927 r. – STARACHOWICE: delegacja rządowa z Prezydentem RP Ignacym Mościckim na czele, wizytowała miejscowość,
1930 r. – STASZÓW: w mieście zorganizowano antyrządowy wiec ludowy z udziałem Wincentego Witosa. W czasie wiecu Wincenty Witos skrytykował marszałka Józefa Piłsudskiego za dążenie do hegemoni, a premiera Kazimierza Świtalskiego za rozrzutność.
1944 r. – RAJD ŚMIERCI: przez miejscowości Topolice, Siucice, Skórkowice, Kolonia Stara, Reczków, Ojrzeń, Skotniki przejechał (w ciągu trzech kolejnych dni) oddział żandarmów niemieckich dowodzony przez Oberleutnanta Alberta Schustera. Zamordowali oni 34 Polaków.
1944 r. – II WOJNA ŚWIATOWA: Za zabicie żołnierza niemieckiego, w Lipniku (akcja przeprowadzona przez Lotną Grupę Bojową AK Sandomierz (potocznie zwaną Lotną Sandomierską 8 stycznia) zostało rozstrzelanych przez Niemców 20 zakładników przywiezionych z Ostrowca (było wśród nich 3 z Ostrowca Świętokrzyskiego i 4 z Kolonii Robotniczej dziś w granicach miasta)
*****
WTOREK, 12 STYCZNIA: W POLSCE
1383 r. – pierwsza wzmianka o użyciu artylerii ogniowej w Polsce. W czasie oblężenia Pyzdr w Wielkopolsce przez wojska Bartosza z Odlanowa, będącego stronnikiem księcia mazowieckiego Siemowita IV, kula kamienna wystrzelona z działa przebiła miejskie wrota i zabiła Mikołaja, plebana z Biechowa.
1578 r. – w Jazdowie pod Warszawą (obecnie teren Parku Ujazdowskiego) w obecności króla Stefana Batorego podczas uroczystości zaślubin ówczesnego podkanclerza Jana Zamoyskiego, wystawiona została, napisana specjalnie na tę okazję przez Jana Kochanowskiego, pierwsza polska tragedia „Odprawa posłów greckich”, zawierająca aluzje do ówczesnej sytuacji politycznej Rzeczypospolitej.
1832 r. – z rozkazu cara Mikołaja I Order Virtuti Militari został zdegradowany do rangi odznaki.
1846 r. – w Krakowie odbyła się narada działaczy konspiracyjnych z ziem polskich pod przewodnictwem Ludwika Mierosławskiego, autora planu ogólnonarodowego powstania, którego termin wybuchu wyznaczono na noc z 21 na 22 lutego. Kraków miał zostać siedzibą przyszłego Rządu Narodowego.
1933 r. – wybitny polski kompozytor Karol Szymanowski został honorowym członkiem prestiżowej Królewskiej Akademii Muzycznej we Włoszech.
1938 r. – gen. Stanisław Skwarczyński stanął na czele Obozu Zjednoczenia Narodowego.
1945 r. – rozpoczęła się ofensywa styczniowa wojsk radzieckich na froncie o długości 1200 km.
1953 r. – Arcybiskup metropolita gnieźnieński i warszawski oraz prymas Polski Stefan Wyszyński otrzymał nominację na kardynała.
2010 r. – W Olkuszu odnaleziono jedyny w polskich zbiorach obraz Claude’a Moneta Plaża w Pourville, skradziony z Muzeum Narodowego w Poznaniu we wrześniu 2000 roku.
*****
WTOREK, 12 STYCZNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Marszałkowie Sejmu Elżbieta Witek oraz Senatu Tomasz Grodzki wezmą we wtorek udział w spotkaniu szefów parlamentów Grupy Wyszehradzkiej. Spotkanie odbędzie się w formule on line. Spotkanie będzie miało dwie sesje, podzielone na cztery panele. Tematem będzie m.in. współpraca V4 w przezwyciężaniu skutków Covid19. Na zakończenie zaplanowane jest wspólne oświadczenie dla mediów Elżbiety Witek i Tomasza Grodzkiego.
# # #
Rząd na dzisiejszym posiedzeniu zajmie się projektem ustawy o służbie zagranicznej; ma on być całościową regulacją określającą zadania, organizację i funkcjonowanie służby zagranicznej, a także szczególne prawa i obowiązki osób wchodzących w jej skład.
Projekt zakłada utworzenie odrębnego od Dyrektora Generalnego MSZ stanowiska Szefa Służby Zagranicznej na wzór Szefa Służby Cywilnej. Szef Służby Zagranicznej miałby m.in. czuwać nad przestrzeganiem zasad służby zagranicznej, nadawać stopnie dyplomatyczne, kierować Akademią Dyplomatyczną.
Celem zmian jest także korekta i uporządkowanie praw członków służby zagranicznej dotyczących uposażeń oraz awansów. Projekt ma też umożliwić zatrudnienie młodych ludzi, zaraz po zakończeniu studiów, na okres próbny na placówce zagranicznej.
Rząd zajmie się też projektem noweli ustawy, implementującej do polskiego prawa unijne przepisy w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.
Według autorów projektu noweli, w systemie przeciwdziałającym praniu pieniędzy nie będą gromadzone informacje o transakcjach finansowych ani o wysokości zgromadzonych środków pieniężnych, a ma on umożliwić jedynie sprawne zlokalizowanie rachunku lub innego produktu służącego gromadzeniu, przechowywaniu lub inwestowaniu środków finansowych.
Projekt rozszerza też zakres gromadzonych przez Generalnego Inspektora Informacji Finansowej statystyk; uszczegóławia zasady dotyczące stosowania przez instytucje obowiązane środków bezpieczeństwa finansowego, a także działania podejmowane przez nie w zakresie relacji związanych z państwami trzecimi wysokiego ryzyka.
# # #
Dzisiaj Senat będzie kontynuował obrady; senatorowie, zgodnie z zapowiedzią marszałka Tomasza Grodzkiego, mają głosować nad ustawą budżetową na 2021 r.