Rozbudowa wejścia na ścieżkę edukacyjną w Świętej Katarzynie, wprowadzenie możliwości zakupu biletów wstępu do parku online oraz ogłoszenie konkursu na projekt budowy wieży widokowej na Łysicy – to najważniejsze plany Świętokrzyskiego Parku Narodowego w tym roku.
Jak mówi Arkadiusz Adamczyk, kierownik działu udostępniania parku i edukacji, ścieżka edukacyjna w Świętej Katarzynie to jedno z najważniejszych turystycznie miejsc. Co roku korzysta z niej prawie 50 tys. turystów.
– Chcemy to wejście zagospodarować, żeby turysta mógł wokół źródełka pospacerować, odpocząć, dlatego też planujemy tam postawienie wiat, stołów, ławek, a także dostępnej przez cały rok toalety – wymienia.
W tym roku mają się też rozpocząć prace koncepcyjne nad budową wieży widokowej na Łysicy.
– W ten sposób chcemy zadośćuczynić turystom, którzy wchodząc na szczyt narzekali, że nie ma stamtąd panoramy, z której rozpościera się widok na Góry Świętokrzyskie. To nie tylko byłaby wieża widokowa. Ona przekazywałaby również treści edukacyjne i pełniłaby rolę przeciwpożarową. Mamy zamiar ogłosić ogólnopolski konkurs na projekt takiej wieży – dodaje Arkadiusz Adamczyk.
Jan Reklewski, dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego podkreśla, że nowością w tym roku będzie wprowadzenie możliwości zakupów biletu wstępu do parku online.
– Zmusiła nas do tego sytuacja z pandemią. Zakup biletów online pozwoli uniknąć kontaktu ze sprzedawcą. Będzie to można zrobić w domu przed wyjściem na wycieczkę, czy też wchodząc do parku. Będą odpowiednie tablice z kodami QR, które naprowadzą nas na odpowiednią stronę internetową, gdzie zakupimy bilet, a później przy pomocy telefonu okażemy go kontrolującemu – tłumaczy.
W ubiegłym roku Świętokrzyski Park Narodowy wykonał inwestycje za ponad 600 tys. zł. To głównie rozbudowa i remont bazy turystycznej. Zostało wymienionych kilkadziesiąt urządzeń turystycznych, w tym drogowskazy z tablicami edukacyjnymi, dzięki czemu turyści na ścieżkach mogą dowiedzieć się więcej na temat tego, co widzą i dlaczego to jest tak ważne i cenne. Wymienione zostały również witacze, czyli elementy infrastruktury informujące o tym, że turysta znajduje się na terenie ŚPN. W ten sposób zostało wykonane oznakowanie m.in. na najwyższym szczycie w Paśmie Klonowskim – Bukowej Górze. Dokonano także konserwacji kładek, które prowadzą na Łysicę.