Mikroorganizmy były tematem przewodnim dzisiejszej Nocy Biologów. W Polsce odbyła się ona już po raz dziesiąty. W Kielcach organizatorem wydarzenia był Instytut Biologii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. W tym roku z powodu pandemii wykłady, prezentacje, a nawet warsztaty odbyły się online. Widzowie mieli okazję zobaczyć filmy poświęcone na przykład mrówkom lub krwi.
Na żywo pokaz prowadził doktor Ernest Skowron, który opowiadał o ogromnym znaczeniu mikroorganizmów glebowych dla rolnictwa.
– Są to mikroorganizmy glebowe, głównie bakterie wiążące azot atmosferyczny. Jest to ważne, ponieważ zgodnie z trendami coraz popularniejszego obecnie rolnictwa ekologicznego, pozwalają ograniczyć używanie nawozów mineralnych. One oczywiście wzbogacają glebę w składniki mineralne, ale z drugiej strony zawierają też metale ciężkie i powodują chemizację gleby – tłumaczy doktor Skowron.
Doktor Ewa Kosowska, koordynator tegorocznej Nocy Biologów podkreśla, że ideą wydarzenia jest nie tylko popularyzacja wśród dzieci i dorosłych wiedzy przyrodniczej, ale też zdrowego stylu życia. Stąd też konkurs dla uczniów, w którym można było wygrać cenne nagrody.
– Chcemy, żeby dzieci pokazały jak myć ręce, jak stosować podstawowe zasady higieny w praktyce. Najmłodsi uczestnicy to rysowali, ci starsi przygotowali prezentacje. Nagrody to książki oraz smartbandy, czyli zegarki, które oprócz pokazywania czasu mierzą nam na przykład tętno, czy liczą kroki – wyjaśnia doktor Ewa Kosowska.
Z programu Nocy Biologów nie znikły najpopularniejsze w latach ubiegłych punkty, czyli sekcja serca świni oraz sekcja ryby.