Jest szansa na wdrożenie do masowej produkcji opracowanej w Kielcach metody neutralizacji niebezpiecznych związków, powstających przy opryskach upraw rolniczych. Opracowali je chemicy z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Jak mówi profesor Piotr M. Słomkiewicz, jest zainteresowanie ze strony firm z branży.
– Naszym rozwiązaniem jest zastosowanie substancji, które są naturalnymi fotokatalizatorami. Zastosowanie ma na przykład haloizyt, który zawiera te substancje. Cechą charakterystyczną jest to, że działają one już pod wpływem światła widzialnego, nie musimy stosować ultrafioletu – tłumaczy profesor Piotr M. Słomkiewicz.
Największą zaletą opracowanych metod jest fakt, że są one tanie do zastosowania. Rozwiązanie, które opracował Paweł Rogala, przy współpracy profesora Słomkiewicza oraz profesor Beaty Szczepanik zostało laureatem ubiegłorocznej edycji konkursu Student Wynalazca. Zdobyło też srebrny medal na Międzynarodowej Warszawskiej Wystawie Wynalazków IWIS 2020.
Profesor Piotr M. Słomkiewicz podkreśla, że bardzo dużo uwagi poświęca praktycznemu zastosowaniu badań naukowych.
– Moi doktoranci współpracują z nami, a my mamy taką zasadę, że jeżeli coś nowego opracujemy, to nie chwalimy się tym, że coś opublikowaliśmy, tylko najpierw patentujemy to rozwiązanie. Stąd moi doktoranci jeszcze przed obroną pracy mają jeden, czasem dwa patenty – mówi naukowiec.
Pandemia spowolniła prace przy ewentualnym wdrożeniu do produkcji rozwiązań wymyślonych przez chemików z UJK, ale naukowcy z Kielc nie tracą nadziei, że po opanowaniu epidemii tempa nabiorą rozmowy z firmami zainteresowanymi współpracą.