Instytut Dizajnu w Kielcach chce uchronić przed zniszczeniem mozaikę zdobiącą budynek Samorządowego Centrum Kultury w Sędziszowie. Obiekt przechodzi gruntowną modernizację, a plan remontu elewacji zakłada, że mozaika z 1966 roku zniknie.
Pracownicy kieleckiej instytucji zamieścili w Internecie petycję, w której apelują o pozostawienie instalacji. Jak piszą, została ona wykonana przez warszawskiego artystę Jana Karczewskiego, który brał udział m.in. w odbudowie Zamku Krolewskiego w Warszawie. Dodatkowym walorem jest to, że dzieło przypomina o kolejarskich tradycjach Sędziszowa.
Paula Dulnik z Instytutu Dizajnu informuje, że w niespełna 24 godziny od opublikowania akcję wsparło prawie 900 osób, a podpisów przybywa.
– Mozaika została stworzona dla społeczności zajmującej się koleją w Sędziszowie przez znanego warszawskiego artystę Jana Karczewskiego. Jego prace są znane nie tylko w Polsce. Przede wszystkim chodzi nam o to, aby mozaika pozostała na budynku. To jest nasz główny cel – podkreśliła Paula Dulnik.
Z kolei Dominika Janicka, koordynatorka pracowni przestrzeni publicznej w Instytucie Dizajnu cieszy się, że petycja spotkała się z bardzo dużym społecznym odzewem. Podkreśla, że mozaika w Sędziszowie to prawdopodobnie jedyna monumentalna zewnętrzna mozaika w naszym województwie.
– Warto ją zachować, tym bardziej że jej autor nie jest anonimowy. To nieżyjący już warszawski malarz Jan Karczewski, którego obrazy są w kolekcjach muzeów całym świecie. Sędziszów może się poszczycić, że posiada jedną z jego prac – mówi.
Jak mówi Wacław Szarek, burmistrz Sędziszowa o sprawie dowiedział się przez media społecznościowe. Zapewnia, że gmina wystąpi do Wojewódzkiego Konserwatora Ochrony Zabytków w Kielcach o opinię w sprawie mozaiki. Na tej podstawie zostaną podjęte wspólne ustalenia co do dalszego losu dzieła. Ponieważ remont elewacji budynku planowany był na marzec, wykonawca otrzyma informację, aby na razie nie wstrzymał prace przy mozaice.
Budynek, w którym mieści się Samorządowe Centrum Kultury, został oddany do użytku w 1966 roku. Pierwotnie był to Kolejowy Dom Kultury, obecnie jest własnością miasta.