Dawniej instruktorzy przygotowujący do egzaminu na prawo jazdy kazali odwracać głowę przez prawe ramię i kłaść prawą rękę za siedzenie pasażera, żeby lepiej się wychylić i widzieć więcej. Teraz mamy technologię.
Samochód powie, zapika i sam zaparkuje. Czy to jednak bezpieczniejsze rozwiązanie, niż „analogowe” prowadzenie auta? Czy asystentom jazdy, czujnikom martwego pola, czujnikom utrzymywania pasu ruchu itd. można tak naprawdę ufać? Czy jesteśmy gotowi na cyfryzację motoryzacji?
Kontakt do nas: 41 200 20 20 oraz poranek@radio.kielce.pl.
CZY DZISIEJSZE NASZPIKOWANE TECHNIKĄ SAMOCHODY SPRAWIAJĄ, ŻE JEŹDZIMY BEZPIECZNIEJ?
- TAK (58%)
- NIE, KIEDYŚ BARDZIEJ UWAŻALIŚMY NA DROGACH (42%)
*****
Dziś jest piątek, 8 stycznia, 8. dzień roku.
Do końca roku zostało 357 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 07:38
Zachód słońca w Kielcach: 15:52
Dzień trwa 8 godz. 13 min. i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 17 minut.
Imieniny obchodzą: Erhard, Seweryn, Wawrzyniec oraz Albert, Apolinary, Heladia, Heladiusz, Laurencjusz, Laurenty, Maksym, Mroczysław, Mścisław, Teofil
*****
Przysłowie na dziś: „Gdy w zimie nie było śniegu to go wiele spadnie w Kwietniu”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Elvisa Presleya
Dzień Rotacji Ziemi
*****
PIĄTEK, 8 STYCZNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1490 r. – OPATÓW: do miasta dotarł podróżujący po kraju król Kazimierz Jagiellończyk. Po ośmiu dniach wyruszył dalej do Lublina, a potem na Litwę.
1940 r. – STARACHOWICE: rozpoczęto tworzenie konspiracyjnych struktur harcerstwa,
1944 r. – LIPNIK: patrol oddział „Lotna Grupa Bojowa” z Obwodu Sandomierz pod dowództwem ppor. „Roga” Stanisław Podolecki zaatakował w Lipniku autobus z jadącymi Niemcami. W walce zginął jeden Niemiec, resztę rozbrojono. Strat własnych brak.
1951 r. – WARSZAWA: aresztowanie przez władze komunistyczne kieleckiego biskupa Czesława Kaczmarka. W sfingowanym procesie w 1953 r. został on skazany na 12 lat więzienia za kolaborację z Niemcami, usiłowanie obalenia ustroju PRL i propagandę na rzecz waszyngtońsko-watykańskich mocodawców.
PIĄTEK, 8 STYCZNIA: W POLSCE
1915 r. – z inicjatywy m.in. Henryka Sienkiewicza, Ignacego Jana Paderewskiego, Gabriela Narutowicza i Szymona Askenazego powstał w Lozannie w Szwajcarii Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Komitet prowadził akcje charytatywne i kwesty na rzecz ludności polskiej szczególnie dotkniętej działaniami wojennymi.
1918 r. – prezydent USA Woodrow Wilson przedstawił Kongresowi 14-punktowy program pokojowy, postulujący powstanie niepodległego państwa polskiego posiadającego wolny i bezpieczny dostęp do morza.
1947 r. – premiera pierwszego polskiego powojennego filmu fabularnego „Zakazane piosenki” w reżyserii Leonarda Buczkowskiego.
1967 r. – na dworcu Wrocław Główny zginął w wypadku Zbigniew Cybulski.
PIĄTEK, 8 STYCZNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Do dziś prezydent Andrzej Duda ma czas na podjęcie decyzji odnośnie nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej. Prezydent może ją podpisać, zawetować lub złożyć do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie jej zgodności z konstytucją.
# # #
Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego wyda rekomendacje dla dyrektorów szkół dot. ewentualnego powrotu do placówek dzieci szkół podstawowych z klas I-III.