Jeden z najlepszych polskich gitarzystów – Jacek Królik, tradycyjnie poprowadzi warsztaty „Muzyczna Kuźnia” przeznaczone dla młodych artystów. Warsztaty odbędą się mimo pandemii, ale w formie spotkań online.
„Muzyczna Kuźnia” odbywa się od 2008 roku, ale jak zaznacza Tomasz Rejmer, dyrektor Domu Kultury „Białogon”, w tym roku ze względu na pandemię, całość warsztatów została przemodelowana.
– Przechodzimy do Internetu i ze względów technicznych, wydłużamy nasze spotkania do siedmiu dni. Zajęcia będą prowadzane dla dzieci, młodzieży, ale też dorosłych, a dotyczyć będą gry na gitarze elektrycznej, gitarze basowej, perkusji i wokalu – wyjaśnia.
Warsztaty będą transmitowane ze studia telewizyjnego, mieszczącego się w Domu Kultury „Białogon”. Dzięki platformie internetowej, każdy uczestnik może założyć własne konto, wybrać dla siebie warsztat instrumentalny i na żywo, zgodnie z harmonogramem, doskonalić się w wybranej ścieżce muzycznej.
Program „Muzycznej Kuźni 2021 ONLINE” składa się z dwóch modułów. Pierwszy, zatytułowany „Największy Zespół Rockowy – rozgrzewka”, odbędzie się w dniach 9-10 stycznia. Jak wyjaśnia Tomasz Rejmer, to przygotowanie do letniej edycji Największego Zespołu Rockowego, czyli spotkania na żywo jak największej liczby muzyków i wspólnego wykonania na płycie Rynku w Kielcach polskich hitów muzycznych.
– Chcemy nauczyć dzieci tych utworów, które były do tej pory, czyli „Teksańskiego” zespołu Hey, „Nadziei” zespołu IRA, „Kocham wolność” zespołu Chłopcy z Placu Broni, „Wehikuł czasu” zespołu Dżem i zeszłorocznego hitu „Chcemy być sobą” zespołu Perfect – wymienia.
Młodzi muzycy rozpoczną też pracę nad kolejnym utworem. Tym razem będzie „Szklana pogoda” zespołu Lombard.
W sobotę i niedzielę wykładowcami będą: Rafał i Krzysztof Pitula oraz Dariusz Jurkowski, którzy poprowadzą zajęcia instrumentalne, a gwiazdą tego modułu będzie Katarzyna Lisowska, wokalistka na co dzień współpracująca z Andrzejem Piasecznym oraz pełniąca funkcję zastępcy kierownika Katedry Muzyki na UJK. Podsumowaniem części warsztatowej będzie koncert dostępny dla wszystkich.
Z kolei w poniedziałek, 11 stycznia rozpocznie się drugi moduł: Master Class – Klasa Mistrzów, który potrwa pięć dni. Ten czas wypełnią warsztaty z najlepszymi muzykami polskiej sceny muzycznej. Jak podkreśla dyrektor Tomasz Rejmer, ich listę otwiera grający na gitarze elektrycznej Jacek Królik.
– To wybitny gitarzysta, jest dobrym duchem tych warsztatów, można powiedzieć że ojcem chrzestnym i dobrym duchem. Jest z nami od drugiej edycji i razem z nami buduje część programową – zaznacza.
Oprócz Jacka Królika, zawsze pojawia się nowy na warsztatach gitarzysta. W tym roku będzie to Jacek Krzaklewski – muzyk nieistniejącego już zespołu Perfect (czwartek, 14 stycznia).
We wtorek, 12 stycznia, zajęcia poprowadzi Leszek Biolik, basista i producent muzyczny, który grał m.in. w zespołach Republika i Wilki. Wygłosi on także wykład o gitarze basowej, jako ważnym instrumencie całości produkcji muzycznej.
Środa, 13 stycznia będzie dniem spotkania z perkusistą, Pawłem Dobrowolskim. To muzyk na stałe współpracujący z zespołem Anny Marii Jopek i występujący z wieloma artystami jazzowymi.
– To duży sukces, że z nami będzie, ponieważ jest niezwykle zajętym człowiekiem, ale udało mu się wygospodarować jeden dzień, żeby do nas przyjechać – wyjaśnia Tomasz Rejmer.
Piątek, 15 stycznia, będzie należał do Aleksandry Królik – wokalistki, i to zarówno artystki estradowej, jak i solistki w autorskich projektach oraz zespołach. Wykładowca Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie i Krakowskiej Szkoły Jazzu.
Zapisów na warsztaty można dokonywać do dnia rozpoczęcia zajęć w danej grupie instrumentalnej na platformie: www.online.muzycznakuznia.pl. Informacje podstawowe można znaleźć na stronie: www.muzycznakuznia.pl.
Całe przedsięwzięcie dofinansowano z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.