Zakład fizyki medycznej, poradnie, ambulatoria i pomieszczenie do tomoterapii będą funkcjonować w nowej części zakładu radioterapii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Rozbudowa jednostki dobiegła końca. Dwupiętrowy budynek stanął obok Kliniki Hematologii. Inwestycja była niezbędna, ponieważ brakowało już miejsca dla pacjentów.
Jeszcze kilkanaście lat temu, zakład radioterapii obsługiwał około 80 pacjentów dziennie. Tymczasem obecnie, napromienianych jest nawet 120 osób jednego dnia – informuje profesor Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO.
– Postęp nauki, medycyny jest tak ogromny, że chcąc zapewnić naszym pacjentom właściwy poziom leczenia, potrzebujemy nowych pomieszczeń, nowych urządzeń i nowych technologii. Chcąc sprostać tym wyzwaniom musieliśmy rozbudować szpital o część przeznaczoną dla najnowszej aparatury służącej do napromieniania – mówi Stanisław Góźdź.
Do zakładu radioterapii w ubiegłym roku zakupiono dwa akceleratory. To urządzenia służące do napromieniania pacjentów chorych onkologicznie. Sprzęt kupiony do ŚCO jest najwyższej klasy, dzięki czemu pojedynczy zabieg będzie trwał o wiele krócej, a dzięki temu skorzysta z niego więcej chorych.
– Jeden akcelerator już instalujemy. Ten sprzęt służy do leczenia za pomocą energii, napromienia z zewnątrz miejsca zmienione chorobowo – wyjaśnia profesor Stanisław Góźdź.
Budowa i wyposażenie zakładu radioterapii to koszt ponad 33 mln zł. Pieniądze na realizację inwestycji pochodziły z Ministerstwa Zdrowia i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.