Muzea są nieczynne, dlatego Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach zachęca, by w ferie dzieci same zrobiły wystawy w domu. Przy okazji akcji „Domowe muzeum” można poznać wiele ciekawostek, na przykład co żaba z Kielc ma wspólnego z wybitnym śpiewakiem, Janem Kiepurą.
Przemysław Krystian z Muzeum Zabawek i Zabawy zapowiada, że instytucja codziennie będzie zapewniała inspirację do pracy.
– Każdy, kto zajrzy na nasza stronę, będzie mógł pobrać pracę do wykonania. Będzie też opowieść pracownika, który proponuje przedmiot, z instrukcją jak tę rzecz wykonać i z opowieścią, dlaczego ona jest dla nas ważna. W związku z tym poznacie nas państwo bliżej – podkreśla.
Pierwszego dnia, do wykonania żaby origami zachęcała Renata Pronobis. Odniosła się do eksponatu z wystawy, czyli żaby zaprojektowanej przez Małgorzatę i Wojciecha Małolepszych.
– Oboje państwo są absolwentami Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Tę żabę wykonali dla swojego syna w 1987 roku. Wtedy właśnie zajęli się produkcją własnych zabawek – tłumaczy.
Z opowieści Renaty Pronobis można się dowiedzieć, że cała kolekcja żab w Muzeum Zabawek i Zabawy liczy ponad 3 tys. sztuk, a wśród nich są prawdziwe skarby, jak na przykład porcelanowa żaba z pozytywką, która była własnością Jana Kiepury.
Na internetowej stronie Muzeum Zabawek i Zabawy można znaleźć film z instrukcją, jak żabę origami wykonać. Dziś pojawiło się drugie zadanie, a kolejne będą publikowane przez całe ferie od poniedziałku do piątku, za wyjątkiem Święta Trzech Króli.