Aktualności Dnia to jedna z najstarszych audycji radiowych w kraju, które były prowadzone na żywo. 2 stycznia 1976 roku po raz pierwszy na kieleckiej antenie w audycji publicystycznej powitał Państwa Włodzimierz Rezner.
Dziś na naszej antenie dzień wspomnień. Przypomnimy, jak audycja powstała, przypomnimy dziennikarzy prowadzących Aktualności Dnia. Gościem programu będzie pierwszy prowadzący program – Włodzimierz Rezner.
Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest poniedziałek, 4 stycznia, 4. dzień roku.
Do końca roku zostało 361 dni.
Wschód słońca w Kielcach: 07:40
Zachód słońca w Kielcach: 15:47
Dzień trwa 8 godz. 6 min. i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 10 minut.
Imieniny obchodzą: Aniela, Eugeniusz, Rygobert oraz Benedykta, Dafroza, Dobromir, Doroteusz, Elżbieta, Fereol, Grzegorz, Krystiana, Suligost, Tytus, Angelika
*****
Przysłowie na dziś: „Gdy w Eugeniego lód albo woda taka i lipcowa pokaże się pogoda”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Braille’a
Dzień Spaghetti
*****
PONIEDZIAŁEK, 4 STYCZNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1923 r. – urodzony w Zawichoście Bolesław Markowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu, przejął obowiązki kierownika resortu w czasie kryzysu gabinetowego. Skarbem państwa zarządzał samodzielnie dziewięć dni, ale później jako zastępca Władysława Grabskiego opracował założenia znanej reformy walutowej, która skutecznie zdusiła hiperinflację i marki polskie zastąpiła złotówkami
PONIEDZIAŁEK, 4 STYCZNIA: W POLSCE
1790 r. – Stanisław Staszic wydał anonimowo książkę Przestrogi dla Polski,
1906 r. – czołowy polityk lewicy niepodległościowej Ignacy Daszyński wystosował apel do Polskiej Partii Socjalistycznej, w którym przestrzegał przed internacjonalizmem i żądał śmiałego i otwartego postawienia niepodległej republiki polskiej jako celu dla narodu polskiego.
1919 r. – płk Marian Januszajtis-Żegota przeprowadził nieudany zamach stanu, mający na celu obalenie rządu Jędrzeja Moraczewskiego.
1944 r. – w miejscowości Sarny na Wołyniu, Armia Czerwona przekroczyła przedwojenną granicę Polski. Rząd RP rezydujący w Londynie wydał z tej okazji deklarację, w której ponowił ofertę współpracy z Sowietami w walce z III Rzeszą, ale jednocześnie wyraził nadzieję, że ZSRS uszanuje prawa i interesy Rzeczypospolitej i jej obywateli na zajmowanych terenach. Deklaracja rządu polskiego pozostała bez odpowiedzi ze strony Stalina.
1969 r. – w klinice w Łodzi prof. Jan Moll podjął pierwszą w Polsce, nieudaną próbę przeszczepienia serca.
PONIEDZIAŁEK, 4 STYCZNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
12:00 – konferencja prasowa Fundacji Orszak Trzech Króli prezentująca najważniejsze informacje dotyczące Orszaku Trzech Króli 2021 w Polsce i w Warszawie.
13:00 – konferencja prasowa „Ferie po królewsku online w siedmiu Rezydencjach Królewskich” z udziałem m.in. ministra kultury Piotra Glińskiego.