8 stycznia znikną tradycyjne, papierowe skierowania do lekarzy specjalistów. Obecnie doktor może wypisać papierowy lub elektroniczny dokument.
Natomiast od przyszłego piątku lekarze będą mogli wypisywać już tylko e-skierowania, przypomina Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
– Już kilka lat temu wkroczyliśmy w erę e-zdrowia przy załatwianiu różnego rodzaju formalności. Posługujemy się e-zwolnieniami lekarskimi i e-receptami, a za kilka dni zaczną obowiązywać również i e-skierowania. Dokładnie od 8 stycznia staje się ono obowiązkowe i zastąpi znany nam dokument w formie papierowej – mówi Beata Szczepanek.
Jak dodaje, e-skierowanie to rozwiązanie bardzo wygodne dla pacjenta, ponieważ może on dostać taki dokument nie wychodząc z domu. Wystarczy skorzystać z teleporady. Jeśli lekarz uzna, że pacjentowi potrzebna jest konsultacja specjalisty, wówczas wystawi e-skierowanie.
Podobnie jak e-recepta, będzie to czterocyfrowy kod na podstawie którego pacjent może zarejestrować się do specjalisty, wyjaśnia Beata Szczepanek.
– Elektroniczny dokument lekarz może też wystawić pacjentowi podczas bezpośredniej wizyty w przychodni. Mając e-skierowanie pacjent nie będzie musiał z nim iść do poradni specjalistycznej, by się zarejestrować. Wystarczy, że zadzwoni do przychodni i umówi się na wizytę, bo jego skierowanie już będzie w systemie – dodała Beata Szczepanek.
Osoby, które nie mają telefonu komórkowego, dostępu do Internetu, czy nie mają założonego Internetowego Konta Pacjenta, czterocyfrowy kod e-skierowania otrzymają, jak w przypadku e-recepty, w formie wydruku.
Możliwość wystawiania elektronicznych skierowań została udostępniona już w październiku 2018 roku.