W województwie świętokrzyskim nietoperze możemy spotkać w wielu miejscach. To m.in. sztolnie na Miedziance, system jaskiń w Jaworzni koło Kielc oraz jaskinie na Kadzielni.
Jak informuje Agnieszka Szrek-Burczyk ze Speleoklubu Świętokrzyskiego, nietoperza możemy spotkać także w bliskim otoczeniu.
– Duża część nietoperzy do zimowania adaptuje sobie nasze lokale. Mogą to być piwnice, szczególnie w starych kamienicach, czy domach, ale także są to garaże, szyby wentylacyjne oraz strychy – mówi Agnieszka Szrek-Burczyk.
Jak dodaje, wbrew powszechnej opinii, nietoperze nie wplątują się we włosy człowieka. Nie musimy się ich obawiać, bo nie są groźne. To człowiek stanowi zagrożenie, zwłaszcza jeśli obudzi śpiącego nietoperza.
– Gdy zauważymy hibernującego nietoperza nie starajmy się go budzić, dotykać, próbować przenosić. Zwierzę to zapadając w sen bardzo spowalnia swoje procesy życiowe i nagłe wybudzenie może spowodować śmierć tego ssaka - zaznacza.
Nietoperze to bardzo pożyteczne zwierzęta. Są owadożerne, więc lubią m.in. jeść komary. W naszym regionie najczęściej występującymi gatunkami są nocek duży, nocek rudy, nocek Natterera, gacek brunatny, mopek i nietoperz leśny, który na miejsce swojej hibernacji wybiera dziuple drzew.
Największy nietoperz występujący w Polsce ma około 13 cm długości, a rozpiętość skrzydeł może dochodzić u niego do 40 cm, natomiast najmniejszy liczy 1,5 cm długości, a rozpiętość jego skrzydeł, to około 3,5 cm.