Pierwszy raz o Opatowcu usłyszano w XI wieku. Opatowiec był miastem blisko 600 lat. Prawa miejskie otrzymał w 1271 roku od księcia Bolesława Wstydliwego, a utracił na mocy ukazu cara Aleksandra II z 1869 roku, który w ten sposób ukarał naszych przodków za udział w Powstaniu Styczniowym.
Dwa lata temu 1 stycznia 2019 roku Opatowiec odzyskał utracone prawa miejskie. Jak się okazuje mimo upływu czasu to wciąż najmniejsze miasto w Polsce, ale pełne historii, której mogą mu pozazdrościć znacznie większe aglomeracje. Jak zatem zmieniło się życie mieszkańców?
– Mieścimy się – odpowiadają żartobliwie mieszkańcy. Dodają, że Opatowiec na nowo stał się atrakcyjny, znalazł się w centrum zainteresowania turystów, pojawiają się wycieczki, nastąpił też wzrost zainteresowania kupnem działek.
– Opatowiec leżący u zbiegu Wisły i Dunajca zrobił się atrakcyjny do osiedlania się. Zmieniło się także podejście, mentalność ludzi. Fakt bycia najmniejszym miastem w Polsce jest pewnego rodzaju wyróżnieniem. Miasto wypiękniało. Dzieje się pozytywnie – zaznaczają.
Co się zmieniło w ciągu dwóch lat? Sławomir Kowalczyk, burmistrz mówi, że Opatowiec zyskał na prestiżu, nabrał łatwości w promocji walorów turystycznych, a sama zmiana nic nie kosztowała mieszkańców.
– Miejscowości do 5 tys. mieszkańców niezależnie, czy są miastem czy wsią, są traktowane jako miejscowości wiejskie. To może i lepiej bo państwo bardziej dba o gminy wiejskie bo są z natury rzeczy uboższe. Ludzie najbardziej obawiali że wzrosną podatki, opłaty za śmieci, że będą jakieś daniny na rzecz miasta. Żadne podatki nie wzrosły i nie zostały wprowadzone żadne nowe.
Widoczny jest także rozwój miejscowości. Dodaje, że dzięki środkom unijnym poprawił się zdecydowanie wygląd. Zmodernizowano budynek urzędu miasta i gminy, gruntownie odnowiony został także m.in. ośrodek zdrowia oraz dom kultury.
– W tym roku planujemy dokończyć rewitalizację Opatowca w okolicy Rynku. To m.in. wymiana wodociągów, oświetlenia, budowa nowej wiaty przystankowej. Ponadto chcemy odrestaurować pomnik marszałka Piłsudskiego oraz zagospodarować teren nadwiślański i utworzyć tam deptak – dodaje.
Dodaje, że gmina jest zwodociągowana w 100 proc. Obecnie trwają prace przy budowie ekologicznej oczyszczalni ścieków w Krzczonowie. Trwają też prace dokumentacyjne dotyczące doprowadzenia gazu ziemnego. W fazie odbiorów jest ścieżka rowerowa.
W tym roku 15 maja przypada 750 lat lokacji miasta. W Opatowcu mieszka ponad 300 osób.