Dziś po 151 latach Wodzisław ponownie stał się miastem. O odzyskanie praw miejskich zabiegano 37 lat. Wodzisław jest 45 miastem w województwie świętokrzyskim i 4 w powiecie jędrzejowskim.
Jak mówi burmistrz Dominik Łukasik to historyczny dzień, który już na zawsze zapisze się w dziejach miasta. Pytany czy już przyzwyczaił się do nowej nazwy swego urzędu stwierdził, że do wszystkiego podchodzi z pokorą.
– Przypadło mi być pierwszym burmistrzem Wodzisława. To wielki honor i wyróżnienie. Słowo burmistrz brzmi bardzo dumnie, ale to także olbrzymie wyzwanie. Już dziś musimy równać do małych miasteczek. Przed nami dużo pracy, ponieważ jest również więcej oczekiwań. Musimy pozyskać więcej inwestycji i przedsiębiorców.
Jak dodał włodarz gminy dla mieszkańców poza nazwą nic się nie zmienia, ponieważ nie muszą wymieniać dokumentów tożsamości. Nie wzrosną także podatki. Zdaniem burmistrza Wodzisław jako miasto ma większe szanse, aby pozyskać pieniądze na rozwój małomiasteczkowy. Mam nadzieję, że zachęci to przedsiębiorców, aby inwestowali i rozpoczynali tu działalność gospodarczą.
Jak mówi burmistrz Łukasik oprócz utrzymania dróg, których na terenie gminy Wodzisław jest ponad 60 odcinków dużym wyzwaniem będzie zagospodarowanie zbiornika wodnego na Brzeziu, by mógł pełnić funkcję rekreacyjną. Ponadto bardzo ważna jest modernizacja oświetlenia ulicznego i budowa Miejsko-Gminnego Centrum Kultury oraz zagospodarowanie jako trwałej ruiny terenu po synagodze.
Starania o odzyskanie praw miejskich poprzedzone zostały konsultacjami społecznymi, w których 82 proc. mieszkańców opowiedziało się za przywróceniem praw miejskich. Inicjatorem było Towarzystwo Przyjaciół Wodzisławia. Jak mówi Teresa Szwaczka, prezes towarzystwa, powrót miejscowości do grona miast będzie sprawiedliwością dziejową oraz szansą na rozwój gminy.
– Wodzisław był miastem ponad 500 lat i nagle odebrano prawa miejskie za to, ze jego mieszkańcy starali się podnieść głowę i walczyć o polskość. To była wielka niesprawiedliwość. Dziś jesteśmy bardzo szczęśliwi i dumni – podkreśliła prezes Szwaczka.
Wodzisław utracił je w 1869 roku na mocy ukazu cara Aleksandra II za pomoc powstańcom styczniowym. Starania o odzyskanie praw miejskich trwały 37 lat.