Ten dzień zapisze się na kartach historii województwa świętokrzyskiego. W Warszawie podpisano umowę na budowę kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar.
W styczniu, działka u zbiegu ulic Wrzosowej i księdza Jerzego Popiełuszki w Kielcach stanie się placem budowy. Przedstawiciele firmy Anna-Bud, która jest głównym wykonawcą inwestycji, podpisali kontrakt z władzami GUM-u.
Profesor Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar mówi, że budowa kampusu to ogromna szansa dla polskiej metrologii.
– Ta inwestycja otwiera nowe perspektywy rozwojowe. Metrologia w każdym kraju jest obszarem ściśle związanym z gospodarką, to również szansa dla Kielc – mówi.
Artur Bławat z firmy Anna-Bud zaznacza, że będzie to jedna z największych inwestycji realizowanych przez przedsiębiorstwo.
– Cztery hektary powierzchni i 15 tys. metrów kwadratowych pod dachem w ośmiu budynkach połączonych łącznikiem – tak przedstawia się budowa w liczbach. Będzie to trudna inwestycja, to duże wyzwanie, ale damy radę – mówi.
Przejęcie placu planowane jest na 7 stycznia. Wówczas rozpocznie się organizowanie placu budowy, czyli m.in. ustawienie kontenerów. Będzie zaangażowanych w to 200 pracowników fizycznych oraz 20 inżynierów.
Anna Krupka, wiceminister sportu wyraża radość z faktu, że dzisiejszy krok zbliża do finalizacji przedsięwzięcia.
– Wraz z wieloma osobami zabiegałam o tę inwestycję. Kampus będzie wizytówką naszego regionu i Kielc. Wyrażam nadzieję, że przyciągnie także nowe firmy do województwa świętokrzyskiego, a tym samym powstaną nowe miejsca pracy – zauważa.
Poseł Agata Wojtyszek z PiS przypomina, że pierwszy raz o tej inwestycji mówiono w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim, gdzie została ogłoszona decyzja o budowie.
– Wszystko zaczęło się w lutym 2016 roku, gdy pojawiła się myśl, aby Główny Urząd Miar wybudował laboratoria poza Warszawą. Byłam wtedy wojewodą świętokrzyskim i trafiło do mnie takie pismo. Rozpoczęliśmy wówczas szukanie sprzymierzeńców i argumentów. Wśród sprzymierzeńców był między innymi ówczesny prezydent Kielc Wojciech Lubawski i rektorzy wyższych uczelni – zauważa.
Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej zauważa, że laboratoria kampusu będą miały duży wpływ na kształcenie studentów.
– Będzie to wzbogacenie procesu kształcenia i jego uatrakcyjnienie. Miejmy nadzieje, że studenci z większym zainteresowaniem będą przychodzić na politechnikę, żeby zdobywać wysokiej jakości wiedzę – mówi.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz jest bardzo zadowolony z faktu, że laboratoria GUM-u zostaną wybudowane w Kielcach.
– Słowa Prawa i Sprawiedliwości nie są rzucane na wiatr. Była mowa o tym, że laboratoria powstaną w Kielcach i to staje się rzeczywistością. Tym samym dołączymy do grona tych miast, które są w czołówce rozwoju – dodaje.
Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski mówi że, dzisiejsze podpisanie umowy wieńczy pewien etap związany z powstaniem GUM-u.
– Dziękuje przedstawicielom miasta Kielce za to, że przekazali działkę pod tę inwestycję. Liczę, że urząd centralny będzie miał godziwe laboratoria – dodaje.
Wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik zauważa, że fakt powstania kampusu to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców regionu.
– Mam nadzieje, że dziś rozpoczął się nowy etap i, że zgodnie z terminem zakończenia inwestycji, rozpocznie się możliwość dynamicznego rozwoju naszego województwa – mówi.
Umowa została podpisana w siedzibie Głównego Urzędu Miar w Warszawie.
W pierwszym etapie powstaną w Kielcach m.in. laboratoria masy, akustyki oraz czasu i częstotliwości. Budowa pierwszego etapu kieleckiego kampusu GUM ma zakończyć się w 2023 roku.