28 projektów oceniało jury konkursu „Zabawka przyjazna dziecku”, organizowanego przez Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Najlepsze zostały już nagrodzone.
Jak mówi Renata Pronobis z Muzeum Zabawek i Zabawy, w tym roku nadesłanych prac było mniej, ale za to prezentowały wysoki poziom.
– Jurorzy oceniając zabawki podchodzą do nich bardzo poważnie. Zwracają uwagę na jakość elementów, z których zostały wykonane, an to czy spełniają funkcję edukacyjną, patrzą na kreatywność autorów oraz czy zabawka jest bezpieczna. To były główne kryteria, którymi kierowało się jury – wyjaśnia Renata Pronobis.
W przypadku zabawek wykonanych przez twórców ludowych, pod uwagę były brane elementy regionalne, czyli wyraźną inspirację stylistyczną, nawiązanie do tradycji.
Nagrody przyznano w trzech kategoriach. W kategorii zabawki wdrożonej do produkcji, pierwsze miejsce zajęła Joanna Kaczmarek – za zabawkę: „Wesoła stupa” i „Sensoryczne memory”.
– Jury doceniło wysoką estetykę wykonania, oryginalność oraz to, że zabawka daje duże możliwości dla kreatywności dzieci w każdym wieku, w tym dla dzieci z dysfunkcjami. Dodatkowo elementy zabawek w postaci sensorycznych woreczków mogą być wykorzystane do zajęć terapeutycznych dla różnych grup wiekowych dzieci oraz osób dorosłych niedowidzących – wyjaśniła Renata Pronobis.
Drugie miejsce zajął Dariusz Szczepański za zabawkę o nazwie „Qń – wielofunkcyjny koń”. W uzasadnieniu jury czytamy, że „Qń” jest inspirowany znanym konikiem na biegunach, ale ta zabawka rośnie razem z dzieckiem, umożliwiając realizację różnych form jego aktywności. Graficznie dobrze przemyślany projekt. Trwały i solidny w wykonaniu. Na podkreślenie zasługuje wielofunkcyjność i wpływ na rozwijanie motoryki dzieci.
Kategoria druga – zabawka artystyczna była najliczniej reprezentowana. Tu pierwsza nagroda trafiła do Agaty Doroszewskiej-Curzytek i Pawła Curzytek za zabawkę „ZA_BAAV_01”.
Jurorzy podkreślili, że to oryginalny, wyróżniający się projekt, rozwijający wyobraźnię przestrzenną i kreatywność dzieci. Zabawka służy do budowania przestrzeni pokoju dziecięcego przy użyciu prostych, estetycznie wykonanych przestrzennych, nierozbieralnych modułów. Daje duże możliwości do zabawy bez względu na wiek dziecka oraz płeć.
Drugą nagrodę w kategorii zabawek – prototypów otrzymała Kinga Nowak za grę pamięciową „Memory”.
– Jest to propozycja przeznaczona dla dzieci niewidomych i słabowidzących. Posiada ciekawy design, prostą formę oraz czytelny przekaz. Oprócz rozwoju pamięci, uczy rozpoznawania emocji. Dzięki użyciu tematyki popularnych emotikon, podpisanych w języku Braille’a gra może pełnić wiele funkcji, np. terapeutyczne, edukacyjne, motywacyjne i integracyjnych. Na wyróżnienie zasługuje przygotowanie, przez autorów gry, instrukcji w języku Braille’a – czytamy w uzasadnieniu.
Trzecią nagrodę zdobył kielczanin, Jakub Święcicki, który zaproponował książkę sensoryczną „Nad morzem”.
Jury zwróciło uwagę, że zabawka w formie miękkiej, uszytej i haftowanej książeczki, przyciąga uwagę dobrym wzornictwem, czystą formą i estetycznym wykonaniem z bezpiecznych dla dziecka materiałów. Zastosowanie czarno-białych kolorów umożliwi dzieciom dotkniętych niedowidzeniem w rozróżnianiu umieszczonych w książeczce kształtów, a różne rodzaje wypukłych haftów pozwali je czytać poprzez dotyk.
Trzecią konkursową kategorią była zabawka ludowa. Tu jurorzy zdecydowali o przyznaniu tylko jednej nagrody. Trzecie miejsce zajęła Anna Pałys za planszową grę rodzinną, zatytułowaną „Kiełek na ludowo”. Komisja doceniła oryginalny charakter tej propozycji, ze względu na przekazywaną w niej wiedzę związaną z tradycją i kulturą Kielecczyzny.
– Opisuje unikatowość regionu świętokrzyskiego. Uczy ludowych przysłów i promuje gwarę ludową – uznało jury.
Między laureatami rozdysponowano pulę nagród w wysokości 11 tys. zł. Na początku 2021 roku, w mediach elektrycznych Muzeum Zabawek i Zabawy ukaże się katalog, w którym zostaną zaprezentowane wszystkie zgłoszone propozycje.
Pracom komisji konkursowej w składzie: Beata Bochińska – historyczka designu, specjalistka zarządzania designem i rozwojem produktu, kolekcjonerka, Ewa Chabielska – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, p.o. dyrektora Wzgórza Zamkowego w Kielcach, dr Krzysztof Karbownik – kierownik Działu Badań Etnograficznych w Muzeum Wsi Kieleckiej i Agnieszka Kuźba – przedszkolanka z 30-letnim stażem, reformatorka edukacji, prezes w Fundacji Bezpieczne Gniazdo, przewodniczyła Beata Grynkiewicz-Bylina, profesor Instytutu Techniki Górniczej KOMAG, kierownik w Laboratorium Inżynierii Materiałowej i Środowiska.