Mikrobus dla dziewięciu osób z możliwością przewożenia osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, służy już Zespołowi Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim. To pierwszy taki pojazd w placówce od 27 lat, dlatego znacznie ułatwi zadania związane z przemieszczaniem się uczniów.
Starosta ostrowiecki Marzena Dębniak chwali Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. To dzięki tej instytucji udaje się wyposażać w busy placówki dla niepełnosprawnych.
– Udało się kupić tak potrzebny dzieciom niepełnosprawnym samochód. To koszt 145 tys. zł, 70 proc. pokrył PFRON, resztę powiat – wylicza starosta.
Magdalena Wykrota-Skóra, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych mówi, że samochód ułatwi życie dzieciom, nauczycielom, ale i rodzicom. Jest sprzętem niezbędnym.
– Będą mogły korzystać z dużo szerszego wachlarza zajęć rewalidacji, terapii. Na co dzień będą korzystać także z dowozów na praktyki wspomagane, które w szkole realizujemy od trzech lat – informuje Magdalena Wykrota-Skóra.
Dyrektor PFRON Andrzej Michalski informuje, że auto zostało kupione z programu zakładającego wyrównywanie różnic między regionami. W tym roku program rozszerzono o samorządy gminne, które otrzymywały pieniądze na likwidację barier architektonicznych.
– Powstają windy, podjazdy, wspólnie z samorządami usuwamy te bariery – mówi szef PFRON.
W tym roku instytucja wspomogła finansowo samorządy regionu w zakupie 12 busów i 5 autobusów do przewozu osób niepełnosprawnych. We wtorek jeden z nich trafił do DPS-u w Sobowie w powiecie opatowskim.