Premier Mateusz Morawiecki wręczył we wtorek akty nadania statusu miasta dziesięciu miejscowościom. Wśród nich jest Wodzisław.
Przemawiając do wójtów powiedział, że w wielu przypadkach jest to przywrócenie sprawiedliwości dziejowej bo status miasta został zabrany ukazem carskim po powstaniu styczniowym.
– Bardzo się cieszę, że w wielu przypadkach udało się naprawić błędy przeszłości. Błędy i krzywdy historii. Jest to bowiem przywrócenie praw miejskich odebranych po powstaniu styczniowym ukazem carskim dlatego, że Polacy walczyli o niepodległość.
Premier ma nadzieję, że nadanie praw będzie impulsem dla rozwoju gospodarczego.
– Życzę Państwu i mieszkańcom gmin, dzisiaj wiosek a wkrótce miast, aby w to nowe dziesięciolecie weszły z impetem z odwagą z optymizmem i rzeczywiście wykorzystały to jako swój nowy impuls rozwojowy.
Mateusz Morawiecki jest przekonany, że prawa miejskie zaowocują także nowymi inwestycjami, a co za tym idzie lepszą perspektywą dla mieszkańców.
– Liczę, że ta zmiana przyczyni się do lepszego rozwoju – powiedział Premier.
Oficjalny dokument przywracający prawa miejskie odebrał Dominik Łukasik, wójt gminy Wodzisław. Jak mówi, to dziejowe wydarzenie, które będzie wspominane przez kolejne pokolenia.
– Czuję się wyróżniony, że mam zaszczyt odebrania długo wyczekiwanego dokumentu przywracającego prawa miejskie dla Wodzisławia. Na pewno kolejne pokolenia będą wspominały ten czas. Jak ten dzień wpłynie na życie mieszkańców Wodzisławia i jego rozwój będzie można ocenić po pewnym czasie – podkreślił wójt Łukasik.
W podziękowaniu do Warszawy wójt zabrał rycinę kościoła św. Marcina w Wodzisławiu, która wykonał lokalny artysta malarz Zbigniew Kasprzak.
Oficjalnie Wodzisław stanie się miastem 1 stycznia 2021 roku. Starania o odzyskanie praw miejskich trwały 37 lat.