Dla początkujących i zaawansowanych – Kielecki Teatr Tańca przygotowuje lekcje tańca jazzowego. Elżbieta Pańtak, dyrektor teatru przyznaje, że od wielu lat chciała opracować taki materiał edukacyjny.
– Od dawna było moim marzeniem, żeby spisać lekcje tańca jazzowego, ponieważ zarówno ja, jak i Grzegorz Pańtak opracowaliśmy wiele autorskich ćwiczeń, na bazie naszych doświadczeń i nauk, które pobieraliśmy w kraju i za granica, a także podczas zajęć przez nas prowadzonych – wyjaśnia.
Propozycja z Instytut Muzyki i Tańca była inspiracją, by marzenia przekuć w konkretny efekt.
– Jestem wdzięczna instytutowi, że dał nam taką możliwość, bo ciągle nie mieliśmy czasu, a ta oferta nas zmotywowała – dodaje dyrektor.
Lekcje online dziś dla wielu tancerzy stały się koniecznością.
– Tancerze są w domu, nie wszyscy tańczą, mogą chodzić na lekcje, wiec jest potrzeba, żeby chociaż online mogli się uczyć – mówi Elżbieta Pańtak.
Jak wyjaśnia dyrektor KTT, ćwiczenia zostały podzielone na trzy grupy.
– Wybraliśmy 15 ćwiczeń podstawowych, które wprowadzają nas w świat tańca jazzowego, w lekcje techniczne, w których wyjaśniam, jak przygotować się do tańca. Potem opracowaliśmy 11 ćwiczeń przy drążku z naszego repertuaru. Wybraliśmy także 12 ćwiczeń na środku sali – wymienia.
Praca nad ćwiczeniami przebiega w kilku etapach. Finalny ruch pokazuje tancerz, przy akompaniamencie muzyka Filharmonii Świętokrzyskiej, Piotra Robaka. Dopiero potem do konkretnych ruchów tancerza dogrywany jest instruktaż, którego udziela Elżbieta Pańtak. Zaznacza, że mówienie o tańcu jest trudnym zadaniem.
– To wymaga ogromnego nakładu pracy, ponieważ jak wszyscy wiemy, taniec jest sztuką niewerbalną. Trzeba go zobaczyć, poczuć, natomiast opisać go jest bardzo trudno i czasami jest to bardzo skomplikowane. Ale jeśli odbiorca będzie miał i wizję i głos, to wydaje mi się, że będzie to czytelne – wyjaśnia.
Lekcje są skierowane do tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z tańcem jazzowym, ale też do osób, które już tańczą inne techniki, style, a chcieliby się nauczyć jazzu. Zrealizowany materiał zostanie wysłany do Instytutu Muzyki i Tańca, gdzie ćwiczenia zostaną połączone w lekcje.
Elżbieta Pańtak nie wyklucza, że kolejnym krokiem może być publikacja, w której znajdą się lekcje tańca z opisami i ilustracjami.