Wczoraj w Polsce rozpoczęły się pierwsze szczepienia przeciw COVID-19. Do Polski trafiło już ponad 300 tys. dawek. Do końca stycznia, do Polski, powinno trafić 1,5 mln dawek szczepionki. Szczepionki które już są w kraju zostaną przekazane do 509 szpitali węzłowych.
Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski informuje, że w naszym regionie będzie to 20 szpitali.
– Dzisiaj będą dokonywane szczepienia w pozostałych jednostkach szpitalnych województwa świętokrzyskiego. Każda z nich na początek dostanie od 75 do 150 dawek szczepionki – dodał Zbigniew Koniusz.
W naszym regionie pierwsze szczepienia odbywają się w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach oraz w lecznicy w Starachowicach. 75 dawek szczepionek dla pracowników szpitala na Czarnowie wykorzystane będzie jeszcze dziś i jutro, a gdy do lecznicy dotrą następne dawki, wówczas wyszczepieni zostaną kolejni pracownicy. W dalszej kolejności będą osoby z podmiotów zewnętrznych, które zadeklarowały taką wolę.
W tzw. grupie „0” szczepieni są nie tylko medycy, ale także inne zawody związane z leczeniem, czyli farmaceuci, diagności laboratoryjni i personel administracyjny podmiotów leczniczych.
Po zakończeniu szczepień grupy „0”, kolejne wykonywane będą w ponad 9 tys. miejsc we wszystkich gminach w całej Polsce. Zapisy na szczepienia rozpoczną się 15 stycznia. Zapisać się na nie będzie można pod numerem infolinii 989, dodał Zbigniew Koniusz.
– Przed zarejestrowaniem się warto będzie wejść na stronę internetową Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie podane zostaną wszystkie przychodnie, które będą szczepić przeciw COVID-19. Wówczas będzie można wybrać najbliższą miejsca zamieszkania – mówi Zbigniew Koniusz.
– Taka lista będzie także na naszej stronie internetowej – dodaje.
Aby skutecznie zablokować pandemię powinno się zaszczepić od 50 do 80 proc. populacji. Według ostatnich badań pracowni IBRIS, w Polsce chęć zaszczepienia się deklaruje 47 proc. Przeciwnego zdania jest 44 proc.
Czy obserwacja tych, którzy się już zaszczepili i nie występują u nich efekty niepożądane – jest w stanie przekonać sceptyków i zagwarantować nam wszystkim powrót do normalności? O tym będziemy rozmawiać w Punktach Widzenia. Początek audycji o 16.30.