Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie kojarzy się przede wszystkim z zegarami, ale biblioteka instytucji, jak się okazuje jest pełna książek dotyczących gastronomii. Wśród nich są też takie, które nawiązują do świąt Bożego Narodzenia i świątecznych potraw.
Jak mówi Jan Przypkowski, dyrektor instytucji, jedną z takich pozycji jest wydawnictwo z 1863 roku – „Kucharka warszawska dobrze usposobiona”, w której znajduje się przykładowy jadłospis wigilijny oraz dania świąteczne. Jest przepis np. na zupę migdałową lub rybną, pieróg z rybą i szczupaka po żydowsku. Na deser autor proponuje kisielek z mlekiem migdałowym oraz orzechy, pierniki, jabłka i bakalie.
Na uwagę zasługuje również „Kucharka Polska, czyli szkoła gotowania tanich, smacznych i prostych obiadów” z 1901 roku. W tej pozycji, wśród potraw wigilijnych znalazło się wiele dań mięsnych, m.in. sztuka mięsa z korniszonami lub z chrzanem oraz kury pieczone z sałatą.
W Muzeum im. Przypkowskich nie brakuje również akcesoriów świątecznych. Jest m.in. foremka do ciastek w kształcie Mikołaja i sprężynowa forma do wycinania tzw. albertów, wyprodukowana przez Antoniego Bliklego w XIX wieku. Alberty zwane również albertynkami, to okrągłe ciasteczka z motywami bożonarodzeniowymi.
Książki kucharskie zgromadzone zostały przez Tadeusza Przypkowskiego, który był miłośnikiem dawnej gastronomii.