Do ważnych jubileuszy nawiązuje tegoroczna szopka w klasztorze ojców cystersów w Jędrzejowie. Klasztor obchodzi 880-lecia fundacji i 75-lat powrotu zakonników do miasta po kasacie. Ponadto w szopce nie brakuje odniesień do przyszłorocznego ważnego jubileuszu, czyli 750-lecia nadania praw miejskich dla Jędrzejowa.
Jak mówi ojciec Jakub Zawadzki, proboszcz parafii bł. Wincentego Kadłubka, to również bardzo ważny jubileusz dla zakonu, ponieważ przypomina, że w momencie nadania praw miejskich miejscowość należała do cystersów.
Aby podkreślić te ważne jubileusze w szopce obok tradycyjnych elementów, czyli figur Świętej Rodziny z Dzieciątkiem, pastuszków, zwierząt, młyna i fontanny, umieszczone zostały elementy m.in. fasady kościoła klasztornego oraz postaci 14 mnichów.
– Są również kamienice charakterystycznych dla miasta, m.in. ta, w której znajduje się Muzeum im. Przypkowskich oraz wieża ciśnień. Nad szopką górują dwa anioły. Jeden trzyma herb cysterski, a drugi herb Jędrzejowa – podkreślił proboszcz.
Tegoroczna szopka opatrzona została hasłem „Przychodzę, by otrzeć łzy z Twoich oczu”. Jak mówi ojciec, Dzieciątko Jezus ma budzić nadzieję oraz dawać radość każdemu, kto przychodzi i się modli.
Szopka przyozdobiona jest drzewami jodły kaukaskiej, cyprysami i mchem. Wysoka i szeroka jest na 7 metrów oraz głęboka na około 6 metrów.
Szopka w klasztorze ojców cystersów w Jędrzejowie to największa i najstarsza szopka bożonarodzeniowa w powiecie jędrzejowskim. Stopniowo rozbudowywano ją od 1957 roku, kiedy to została przeniesiona z kaplicy świętego Bernarda i umieszczona w północnym transepcie kościoła.
Drewniana szopka bożonarodzeniowa stanęła również przed głównym wejściem do kościoła klasztornego.