Wigilia – dzień poprzedzający święto Bożego Narodzenia – w polskiej obyczajowości jest świętem bardzo rodzinnym, powszechnie uważanym za najważniejszy dzień w roku. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „vigilia”, oznaczającego czuwanie.
Wigilią nazywany jest także uroczysty posiłek, do którego tego dnia siada się o zmroku w gronie najbliższych. Zgodnie z tradycją wieczerzę rozpoczyna się wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdy.
Którą Wigilię najbardziej Państwo zapamiętali? W pracy, w drodze, na służbie, w wyjątkowym gronie, w nietypowych okolicznościach?
Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest środa, 23 grudnia, 358. dzień roku.
Do końca roku pozostało 8 dni.
Wschód słońca: 07:45
Zachód słońca: 15:25
Dzień trwa 7 godz. 39 min. i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 20 sek.
Imieniny obchodzą: Sławomira, Wiktoria oraz Anatola, Anatolia, Bazylides, Dagobert, Ewaryst, Ewarysta, Gelazy, Iwo, Iwona, Jan, Mardoniusz, Saturnin, Serwul, Sławomir, Teodul, Torlak
*****
Przysłowie na dziś: „Gdy w grudniu śnieg pada, drugi rok taki sam zapowiada”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Snowboardu
*****
ŚRODA, 23 GRUDNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1863 r.
– POTOK k/TARŁOWA: po bitwie pod Bodzechowem (18 grudnia) część oddziałów powstańczych odeszła w okolice Tarłowa. Na wieść o tym w ich kierunku wysłano dwa oddziały moskali jeden z Sandomierza, a drugi z Zawichostu. Kolumna sandomierska wykryła oddziałek powstańczy w Potoku rozproszyła ścigając w dniach 22-23 grudnia przez Lipową Wólkę, Brzezową, Potoczek, Retkowice i Okół. Do niewoli dostało się dwóch powstańców, ale wielu miało ich polec (informacja niepotwierdzona)
– RADOM: płk Zygmunt Chmieleński, oficer wojsk powstańczych, który dostał się do moskiewskiej niewoli podczas bitwy pod Bodzechowem został rozstrzelany w Radomiu.
1890 r. – SŁAWUCIE na Wołyniu: urodził się Władysław Korsak, w latach 1927-1930 wojewoda kielecki.
ŚRODA, 23 GRUDNIA: W POLSCE
1595 r. – Papież Klemens VIII bullą Magnus Dominus et laudabilis nimis zatwierdził Unię brzeską.
1884 r. – w warszawskim dzienniku „Słowo” ukazał się pierwszy odcinek powieści Henryka Sienkiewicza Potop.
1887 r. – początek zesłania Józefa Piłsudskiego w Kireńsku nad Leną na Syberii. Po dwóch latach został przeniesiony do Tunki w Górach Sajańskich.
1898 r. – w Łodzi wyjechał na trasę pierwszy tramwaj elektryczny.
1918 r. – sformowano Flotyllę Wiślaną.
1973 r. – premiera 1. odcinka serialu telewizyjnego Czarne chmury w reżyserii Andrzeja Konica.
1981 r. – stan wojenny: dokonano pacyfikacji Huty Katowice.
2005 r. – w Warszawie odbyło się zaprzysiężenie na urząd Prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego (ur. 18 czerwca 1949 r. w Warszawie, zginął 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem), prawnika, wykładowcy akademickiego, działacza opozycji niepodległościowej, prezesa Najwyższej Izby Kontroli w latach 1992-95, ministra sprawiedliwości w latach 2000-2001, prezydenta Warszawy.
ŚRODA, 23 GRUDNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
09:00 – wideokonferencja prasowa z udziałem wiceministra infrastruktury Rafała Webera nt. ogłoszenia przetargów na realizację dwóch odcinków szlaku Via Carpatia (drogi ekspresowej S19) w województwie podkarpackim: Iskrzynia – Miejsce Piastowe, Miejsce Piastowe – Dukla.
11:00 – wideokonferencja „Krok do zwiększenia prędkości na CMK” – podpisanie umowy na roboty budowlane dla zadania „Modernizacja 21 szt. obiektów inżynieryjnych na szlaku Opoczno Płd. – Pilichowice”.
11:00 – ogłoszenie laureatów I edycji nagrody „Świadek Historii” oraz konferencja prasowa z udziałem dyrektora katowickiego oddziału IPN Andrzeja Sznajdera.