Ponad 26 tys. kobiet z województwa świętokrzyskiego będzie przez najbliższe trzy lata mogło skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych dotyczących raka szyjki macicy i raka piersi. Umowę na dofinansowanie badań podpisano dziś w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.
Renata Janik, wicemarszałek województwa informuje, że badania prowadzone będą zarówno w ŚCO, jak i w mobilnych punktach, czyli cytomammobusach.
– W ramach tego projektu uruchomiona zostanie bezpłatna infolinia, gdzie kobiety będą mogły uzyskać informacje o szczegółach badania, ustalić dogodny termin i godzinę. Wiele kobiet nie wykonuje badań, ponieważ mają problem z dojechaniem do Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. W ramach projektu, będą do szpitala dowożone i odwożone do domu bezpłatnie. Co istotne, będzie możliwość wykonania mammografii i cytologii w mobilnym punkcie pobrań – dodał Renata Janik.
Jeżeli będzie taka potrzeba szpital zapewni również opiekę nad osobą niesamodzielną, będącą na co dzień pod opieką uczestniczki projektu.
Jak informuje profesor Stanisław Góźdź województwo świętokrzyskie jest w kraju liderem pod względem zgłaszalności się kobiet na badania profilaktyczne, jednak statystyki wciąż nie są zadowalające. Jak mówi, na bezpłatną mammografię rocznie zgłasza się 35 proc. uprawnionych pań, a w przypadku cytologii jeszcze mniej, bo 20 proc. kobiet.
– Najlepiej wydane pieniądze w ochronie zdrowia, to są pieniądze wydane na profilaktykę, czyli na zapobieganie, a nie leczenie. Wojny z rakiem nie wygramy, jeżeli nie będą prowadzone intensywne działania profilaktyczne. My, pomimo pandemii, w sposób bezpieczny prowadzimy i będziemy prowadzić badania profilaktyczne – dodał Stanisław Góźdź.
Bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne rozpoczną się 1 marca przyszłego roku i potrwają do końca czerwca 2023 roku. Program w sumie kosztować będzie ponad 5,8 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wynosi prawie 5,2 mln zł.