Choć choinka świąteczna – jako główna ozdoba na Boże Narodzenie – zaczęła się pojawiać w polskich domach dopiero w XIX wieku, to mamy wrażenie, że była u nas od zawsze. Każdego roku pozwala realizować fantazję dekoratorską. Co zawiśnie na Państwa choince?
Bożonarodzeniowe drzewko musi być kolorowe i „bogate” – jakie ozdoby Państwo wieszają – stare rodzinne tradycyjne, czy nowe zgodne z aktualnymi trendami mody? Czy ktoś z Państwa robi ozdoby samodzielnie albo rodzinnie, czy wszystko się kupuje? Czy mają państwo ozdoby, które w rodzinie są od lat?
Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest wtorek, 22 grudnia, 357. dzień roku.
Do końca roku pozostało 9 dni.
Wschód słońca: 07:45
Zachód słońca: 15:24
Dzień trwa 7 godz. 39 min. i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 7 sek.
Imieniny obchodzą: Honorata, Judyta, Zenon oraz Beata, Dobrosułka, Drogomir, Dziesława, Dziwisław, Flawian, Franciszka, Franciszka Ksawera, Gryzelda, Ischyrion, Ksawera, Luboradz, Zenona
*****
Przysłowie na dziś: „Grudzień ostro mrozi drogi, wieprze bije, drwa znosi dla zimowej trwogi”
*****
Nietypowe święta:
Święto Godowe (etniczne święto słowiańskie)
*****
WTOREK, 22 GRUDNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1900 r. – OBLĘGOREK: Henryk Sienkiewicz otrzymał akt własności majątku w Oblęgorku, ufundowanego przez społeczeństwo z okazji 25-lecia jego pracy literackiej.
1943 r. – KIELCE: żołnierze z oddziału partyzanckiego „Wybranieccy” pod dowództwem Stefana Fąfary „Dan” przeprowadzili w Kielcach próbę likwidacji komendanta posterunku żandarmerii z Bielin. Podczas walki poległo trzech żołnierzy AK.
1944 r. – BRYGADA ŚWIĘTOKRZYSKA: w okresie od 22 grudnia do 13 stycznia 1945 Brygada Świętokrzyska NSZ-ZJ stacjonowała w powiecie miechowskim w miejscowościach: Giebułtów-Maciejów-Boczkowice
WTOREK, 22 GRUDNIA: W POLSCE
1914 r. – początek walk I Brygady Legionów Polskich przeciwko doborowej dywizji rosyjskiej pod Łowczówkiem koło Tarnowa.
1930 r. – na Międzynarodowym Salonie Lotniczym w Paryżu polski samolot PZL P-6 uznany został za najlepszy samolot myśliwski.
1939 r. – Prezydent Warszawy Stefan Starzyński został rozstrzelany przez Gestapo w mieście lub jego okolicach (ewentualnie dzień wcześniej lub dzień później).
1990 r. – na Zamku Królewskim w Warszawie, ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, przekazał insygnia władzy II Rzeczypospolitej wybranemu w pierwszych od wojny wolnych wyborach powszechnych Lechowi Wałęsie.
1965 r. – podpisano umowę licencyjną z Fiatem na produkcję modelu 125p.
WTOREK, 22 GRUDNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
09:00 – briefing prasowy „Podsumowanie działań Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów”, z udziałem m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg.
10:00 – briefing prasowy w sprawie realizacji projektów z Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych w Polsce, z udziałem ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusza Kościńskiego oraz wiceministra Waldemara Budy.
10:00 – wideokonferencja z udziałem ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka i wiceministra Marka Gróbarczyka nt. przetargu na II część inwestycji „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”.
10:00 – rozstrzygnięcie międzynarodowego konkursu architektoniczno-urbanistycznego na Krakowskie Centrum Muzyki.
12:00 – składanie kwiatów i zniczy przy grobie Ryszarda Kaczorowskiego.
15:00 – debata online nt. przekazania do kraju insygniów władzy prezydenckiej II RP, z udziałem m.in. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka.