Kolejny krok do budowy obwodnicy Wąchocka. Dziś w kieleckim oddziale Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad została podpisana umowa na realizację inwestycji.
Wiceminister infrastruktury Rafał Weber zaznacza, że ta inwestycja jest od wielu lat oczekiwana przez mieszkańców Wąchocka i powiatu starachowickiego.
– Znalazła się w rządowym programie budowy 100 obwodnic, dzięki czemu uzyskała dofinansowanie. Wiem, że prace były podjęte już kilka lat temu. Polegały na przygotowaniu dokumentacji związanej z uzyskaniem decyzji środowiskowej, ale do momentu podjęcia decyzji przez rząd Prawa i Sprawiedliwości nie były zapewnione na nią środki finansowe – mówi.
Wiceminister sportu Anna Krupka podziękowała Rafałowi Weberowi za dobre informacje dla mieszkańców województwa świętokrzyskiego.
– To budowa obwodnicy Wąchcoka, ale także zbliżający się przetarg na realizację obwodnicy Opatowa. To inwestycja, o którą zabiegałam odkąd jestem posłem, czyli od 2015 roku. Obwodnica będzie w ciągu drogi S74, dzięki czemu zostaną połączone województwa świętokrzyskie i podkarpackie – mówi.
Poseł PiS Agata Wojtyszek zaznaczyła, że dzisiaj jest wielkie święto dla województwa świętokrzyskiego.
– To dobre rozwiązanie komunikacyjn,e nie tylko dla Wąchocka i powiatu starachowickiego, ale to ważna inwestycja drogowa dla powiatów staszowskiego i ostrowieckiego. Ta droga połączy miasta, mieszczące się na północy naszego regionu, w których rozwija się przemysł. Jestem przekonana, że dzięki tej obwodnicy będą się pojawiały nowe miejsca pracy, a przedsiębiorcy będą chcieli tu inwestować – dodaje.
Umowa na budowę obwodnicy Wąchocka została podpisana między dyrektorem kieleckiego oddziału GDDKiA Krzysztofem Strzelczykiem, a przedstawicielem firmy Strabag, która wybuduje drogę. Tomasz Matuszewski, dyrektor kontraktów w firmie Strabag podziękował za zaufanie, jakim zostało obdarzone reprezentowane przez niego przedsiębiorstwo.
– My tego zaufania nie zawiedziemy i dotrzymamy terminu realizacji. Postaramy się także zakończyć budowę dużo szybciej – mówi.
Dyrektor kieleckiego oddziału GDDKiA Krzysztof Strzelczyk powiedział, że historia tego zadania jest długa, jednak najważniejsze, że umowa została podpisana i wkrótce będzie można cieszyć się nową inwestycją.
Wyłoniona przez komisję przetargową oferta opiewa na 284 mln zł. Za tę kwotę wykonawca zadeklarował zrealizowanie inwestycji w systemie „projektuj i buduj”, w ciągu 43 miesięcy od podpisania umowy, z uwzględnieniem trzymiesięcznych okresów zimowych w trakcie robót budowlanych.
Droga o długości około 11,5 km będzie przebiegać nowym śladem od granicy Skarżyska-Kamiennej do granicy Starachowic, omijając Parszów po stronie północnej i Wąchock po stronie południowej. Obwodnica ma być dwujezdniową drogą klasy głównej o ruchu przyspieszonym. Powstaną też cztery skrzyżowania, w tym trzy z sygnalizacją świetlną.
Podczas dzisiejszego spotkania wiceminister Rafał Weber zapowiedział, że w najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg na realizację obwodnicy Opatowa.
– Kielecki oddział GDDKiA podchodził do realizowania tej inwestycji kilkukrotnie, jednak nie miał zapewnionych pieniędzy. Dopiero decyzją rządu w 2017 roku przypisano na ten odcinek środki finansowe – mówi.
Starosta opatowski Tomasz Staniek zaznaczył, że dzisiejszy dzień napawa radością.
– Mieszkam w Opatowie od urodzenia i pamiętam, że w latach 80. mówiło się o tym, że kiedyś powstanie obwodnica. Nie było wówczas takiej konieczności komunikacyjnej, ale później ta koncepcja stała się realna. Przygotował ją rząd PiS – zaznacza.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz jak twierdzi, niezmiernie cieszy się z obu inwestycji.
– Dopiero otwieraliśmy most na Wiśle, łączący dwa województwa, a teraz mówimy o kolejnych połączeniach międzywojewódzkich. Cieszę się także z przekopu Mierzei Wiślanej i z szeregu innych inwestycji w Polsce, bo cały kraj to jeden wielki plac budowy – zauważa.
Trasa będzie miała w sumie około 15 km. Ominie Opatów po południowo-zachodniej stronie, a jej uzupełnieniem będzie projektowany odrębnie trzykilometrowy łącznik, będący częścią drogi krajowej nr 74 na północ od miasta.